7 C
Skopje
петок, февруари 21, 2020

Дневни Архиви: април 4, 2018

Наскоро PayPal плаќања кон компании во Србија

Владата на Србија усвои предлог закон кој ќе овозможи прилив на средства од странство преку странски сервиси како што е PayPal кон компании со...

Mozilla го претстави веб пребарувачот од иднината – Firefox Reality

Пред десетина години на Интернет сурфавме најмногу на компјутер. Денес и понатаму сурфаме и од компјутер, но најголем дел од луѓето како примарни уреди...

Еве зошто Финска е една од најсреќните земји во светот

Финска е една од најсреќните земји во светот, а еве и зошто. Како прво, на родителите во Финска им плаќаат за да се грижат...

Научници од Тексас создадоа револуционерен материјал кој ја прочистува секоја вода – дури и...

И покрај сите напредни технологии на денешницата, пристапот до чиста вода се уште е голем проблем, не само за земјите во развој, туку и...

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти каде студенти ќе развиваат апликации за дигитализација

Македонски Телеком отвори инкубатор за дигитални таленти, составен од тим од студенти кои ќе работат на развивање на апликации за дигитална трансформација. Освен за...

Во наредните 5 години во светот секоj час ќе се додаваат по 70.000 соларни...

Се очекува во текот на наредните неколку години соларниот капацитет на земјата да се зголемува за по 70.000 соларни панели секој час, што е...

НАСА ќе испрати пчели-роботи на Марс

НАСА најави дека ќе инвестира во ново истражување - ќе испрати роботи пчели на Марс за да ја истражува површината на планетата. НАСА ги...

Шестото издание на Codefest Tech Festival од 20 до 22 април во Охрид

Оваа година ќе се одржи шестото по ред издание на фестивалот за кодирање Codefest Tech Festival, кој традиционално се одржува во Охрид во организација...

Стоби флипс 40 години насекаде

Стоби флипс слави 40 години, брендот којшто во 1978 година за првпат беше произведен во прилепската компанија Витаминка. Под мотото „Стоби флипс 40 години...

Видео: Oвој воз се движи со брзина од 350 километри на час!

Кинезите претставија уште едно свое големо технолошко достигнување.Станува збор за воз од моделот Fuxing кој може да достигне брзина од 350 километри на час...

НАЈПОПУЛАРНИ