10 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 7, 2018

Нехумани услови за работа кај најбогатиот човек на планетата, тврдат вработените

Условите за работа во американскиот гигант Amazon се нехумани, а платите се мали, тврдат вработените. „Без разговор со колегите, ниту време за одење во...

Во Калифорнија ќе биде задолжително да се поставуваат соларни панели на сите нови градби

Соларните панели се се попопуларни, а властите во Калифорнија се подготвуваат да ги направат задолжителни, пишува Klix.ba. Се очекува калифорниската Комисија за енергија да...

Лани 30 милиони патници ширум Европа се возеле со Визер

Повеќе од 30 милиони патници се превезени во минатиот 12-месечен период, а нејзините операции ширум Европа се зголемени за 24 проценти во споредба со...

Thе Bubble е летачки автомобил кој вози по вода

Колкупати сте заглавиле во сообраќаен метеж и сте посакувале да има нешто со кое побрзо ќе стигнете до вашата дестинација? Тогаш пробајте го ова....

По Велес… Неготино

Изминатиов месец топ тема во медиумите беа учениците од Неготино. Тепачката помеѓу соученички од основно училиште, средношколската екскурзија и однесувањето во хотел во Италија,...

Канадски инструктори ќе пренесуваат знаења и вештини на 35 македонски претприемачи

Денеска започна единаесеттото издание на проектот ЛИДЕР организиран од Македонија2025, кој ќе трае десет работни денови. Врвни инструктори од канадската школа за бизнис „Ричард...

Научници именуваа новооткриен инсект по Леонардо ди Каприо

Залагањата за екологијата и заштита на животната средина на познатиот глумец Леонардо ди Каприо му донесоа ново признание: неговото име сега е дел од...

Јапонски научници успеаја да направат алкохол од дрво

Јапонски истражувачи открија нов начин за производство на алкохолни пијалаци. Како извор за алкохол тие искористија ни помалку, ни повеќе туку - обично дрво,...

Илон Маск најави реконструкција на Tesla

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, минатата недела најави дека ќе започне процес на реконструкција во компанијата во текот на мај со крајна цел...

Forbes: Ова се топ 10 најбогати луѓе во светот

Според најновиот извештај на најпознатиот бизнис магазин во светот, Forbes, на планетата Земја има повеќе од 2.200 милијардери кои заеднички поседуваат повеќе од 9,1...

НАЈПОПУЛАРНИ