-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 11, 2018

Автоматизираната фабрика Speedfactory на Adidas ќе го смени од корен начинот на производство

Adidas ќе ја отвори првата Speedfactory во Америка во близина на Атланта, Џорџија. Од Adidas велат дека ова Speedfactory ќе може да произведува трипати...

10,3 милиони вработени во индустријата за обновливи извори, 60% од нив во Азија

За првпат, бројот на вработени во индустријата за обновливи извори на енергија помина 10 милиони, според податоците на Меѓународната агенција за обновлива енергија (IRENA)....

Овие роботи можат да трчаат, да скокаат, да се качуваат по скали…

На Интернет деновиве се појавија неверојатни видеа од застрашувачките способности на роботите на компа ијата Boston Dynamics, пишува DailyMail. Boston Dynamics објави две видеа на кои...

Започнаа Деновите на финансиска писменост во Скопје сити мол

Од денеска до 13 мај во Скопје сити мол ќе се одржува јавниот настан „Денови на финансиската писменост“. Тридневниот настан има за цел да...

Дубровник доби нова атракција – Музеј на љубовни приказни

Културно-уметничката понуда на најпознатата хрватска туристичка дестинација сега е збогатена со нов, единствен забавно-изложбен простор кој ја вдоми првата глобална колекција на собрани и...

Последен ден за пријавување за конференцијата за иновации и технологија Next Generation на Seavus

Утре, 12 мај, во Мала станица од 10 до 17 часот ќе се одржи третото издание на конференцијата Next Generation во организација на Seavus. Конференцијата Next...

Илон Маск ќе нуди бесплатни тест возења низ тунелот под Лос Анџелес

Компанијата на Илон Маск, Boring Company, е при крај со изградбата на првиот тунел под Лос Анџелес. Тоа го напиша Илон Маск на својот...

5G телефоните ќе пристигнат порано отколку што мислиме

Иако најголем дел од операторите и производителите на уреди ќе почнат да воведуваат 5G идната година, Qualcomm се подготвува за мал бран од 5G...

Кабелскиот оператор United Group ќе инвестира 600 милиони евра во земјите од регионот

Кабелскиот оператор United Group, во чија сопственост се SBB, Telemach и Total TV, вчера најави дека во Јуогисточна Европа во наредните 5 години ќе...

Facebook се подготвува за најголемата реорганизација од постоењето на компанијата

Во 15 години постоење Facebook нема поголеми промени меѓу челните луѓе. Марк Цукерберг секогаш беше на чело, а хиерархијата под него беше добро позната....

НАЈПОПУЛАРНИ