7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 18, 2018

Шест невербални знаци со кои ќе оставите одличен прв впечаток

Секој посакува да остави добар прв впечаток. Постојат неколку нешта кои треба да почнете да ги практикувате доколку и вие сакате да го постигнете...

Презентирани проектите од Предизвикот за млади истражувачи на Фондот за иновации

Министерката за образование Рената Дескоска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски се обратија на финалето на „Предизвикот на млади...

СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци

Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд - оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на...

Српската платформа Playerhunter е LinkedIN за спорт

Српската дигитална компанија Playerhunter преку кампања за докапитализација преку популарната платформа за групно финансирање Crowdcube од Велика Британија за само две недели собра повеќе...

LinkedIn лансираше нова опција која ќе го олесни барањето работа

LinkedIn го олеснува барањето и наоѓањето на совршената работа за вас така што врз основа на искуството и на образованието што го имате ќе...

Chupa Chups го слави 60-тиот роденден со голема забава во Градски парк

На 20 мај од 12 до 14 часот во Градски парк на Школка се случува голема роденденска Chupa Chups забава. Лижавчиња и црвени обравчиња, градскиот...

Adeva ја лансираше алатката Techtion која им помага на стартапите подобро да регрутираат IT...

Македонскиот стартап Adeva ја лансираше својата алатка наречена Techtion, којашто има за цел да им помогне на стартапите во Македонија подобро и поефикасно да...

Кинеско училиште користи софтвер за препознавање лице за да одржува дисциплина кај учениците

Цивилниот надзор во Кина последните години доживува бум, а софтверот за препознавање лице најчесто се користи за да се следат граѓаните. Полицијата ги скенира...

Германската компанија Containerwerk претвора стари контејнери во прекрасни домови

Растечки тренд е употребата на стари контејнери за транспорт како еден вид градежен материјал, но претворањето на овие челични кутии во простории за живот...

Кина ја лансираше првата ракета-носач изработена од приватна компанија

Кина успешно ја лансираше првата ракета-носач изработена од приватна компанија. Се работи за проект на пекингшката компанија One Space Technology Како што пренесува China Daily, ракетата...

НАЈПОПУЛАРНИ