-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: јули 2, 2018

Париз старата железничка станица ја претвори во инкубатор за млади претприемачи

Белград својата стара железничка станица ја претвора во музеј, а Париз направи нешто сосема спротивно - својата некогашна железничка станица ја претвори во центар...

Јапонци направија дрон кој менува форми

Истражувачи од лабораторијата JSK на Универзитетот Токио го направија дронот DRAGON, кој е составен од неколку мали дронови и може да се трансформира додека...

Германија претстави план за бесплатен јавен превоз како мерка против аерозагадувањето

Иако Германија станува лидер во искористување на ветерна и соларна енергија, аерозагадувањето уште не е ставено под контрола, поради што ЕУ упати предупредување до...

Новиот телефон на LG ќе има дури 5 камери

Новиот миодел на паметен телефон на корејската компанија LG, V40, би требало да има вкупно пет камери, пренесуваат акериканските медиуми. V40, како и Huawei P20...

Со 12,5 милиони евра Швајцарија ќе го подобрува системот за развој на стручни вештини...

Реформирање на системот за развој на стручни вештини и стекнување квалитетно стручно образование за млади луѓе на возраст од 15 до 29 години, но и...

Триесетто Бизнис кафе Македонија со Кирил Лазаров и директорите на Vip и Sportlife

Триесетото јубилејно издание на Бизнис Кафе Македонија, кое ќе се одржи в среда, 4 јули, во кафе-бар „Чао” во ГТЦ во Скопје со почеток...

Новите летачки роботи на Disney изведуваат акробации како вистински суперхерои

Компанијата Disney произведе нови роботи кои изгледаат како летачки суперхерои, а ќе служат за да ги забавуваат посетителите во тематските паркови и одморалишта на...

Зголемен бројот на корисници на интернет во Македонија

Во Македонија интернет користат 1.583.315 лица или 75,9 отсто од населението, а милион (48 проценти) се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на...

Изложбениот центар „Матка“ организира едукативен настан по повод роденденот на Никола Тесла

Изложбениот Центар „Матка“ деновиве најави едукативен и интерктивен настан во своите простории со цел да го прослави роденденот на таткото на наизменичната струја и...

Нови мерки за општините преку Програмата за рурален развој

Нови  финансиски средства и мерки за општините преку Програмата за рурален развој ќе најави денеска Агенцијата за финансиска поддршка и развој на земјоделството. (АФПРРЗ). Оттаму...

НАЈПОПУЛАРНИ