-2.9 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 17, 2018

Дедо Мраз ќе добие ребрендирање – можеби и ќе го смени полот

Дедо Мраз сите го замислуваме како постар маж со бела брада. Тоа е така со децении. Но, едно ново испитување покажува дека постои и...

Студенти креираа нов финансиски инструмент за ФИТР

Предлог проектите на два тима од трета година на Економски факултет – Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, беа избрани како најдобри од деветте...

Сметководителите бараат да имаат и права не само обврски

Експерти, професори, сметководители, претставници на владини и меѓународни институции и организации, како и релевантни чинители во сметководствената дејност, дискутираа на конференцијата на тема „Функција...

HTC најавува 5G мобилен хотспот

HTC идната година ќе го претстави 5G мобилниот паметен хаб, односно првиот уред од тој тип кој ќе работи на 5G мрежи, а ќе...

Huawei го претстави својот телефон со камера од 48 мегапиксели!

Huawei официјално го претстави својот смартфон по четири месеци објавување тизери. Станува збор за телефонот Nova 4, кој најмногу внимание привлекува со изрезот на...

Нова технологија ја намалува потрошувачката на бензинците и дизелашите за 30%

Општиот впечаток е дека им се избројани  деновите на моторите со внатрешно согорување. Многу компании сепак се трудат оваа погонска технологија да ја одржат...

Манчевски за Бизнис Регулатива: Инспекциите мора да имаат едукативна и корективна, а не репресивна...

Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива неодамна одржа инфо сесија за предлог решенијата кои се предвидени со новиот законот за инспекциски надзор. Интервјуто со министерот за информатично општество...

Успешната 2018 година на WE MAKE ги помести границите за женско претприемништво

Успешната 2018 година на WE MAKE ги помести границите за женско претприемништво, во 2019 година продолжува со нови активности, нови можности, нови успеси... Проектот „WE MAKE: Женско...

Владата им нареди на институциите да спроведат најмалку една еко-акција до март 2019!

Владата ги задолжи министерствата и органите во нивен состав и самостојните органи на државната управа, до март да спроведат  најмалку една еколошка акција. Одлуката...

Вака Франција ќе го триплира бројот на велосипедисти

Франција сака да биде како Холандија, каде што повеќе од 30% од патувањата се прават со велосипед наместо со моторно возило. Во Франција моментално...

НАЈПОПУЛАРНИ