-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 23, 2018

Холанѓаните од државата добиваат пари за секој извозен километар со велосипед

Повеќе од половина од Холанѓаните кои со автомобил патуваат на работа од своето работно место се оддалечени во просек околу 7,5 километри. Владата смета...

Ова се десет Android апликации кои оствариле најголем профит во 2018 година

Се чини дека апликациите на популарните социјални мрежи како Facebook, Instagram, Twitter и сл. не влегле во друштво на најпрофитабилните апликации за 2018 година....

„Солар Македонија“ одржа обука за димензионирање, монтажа и сервис на сончеви системи

Здружението за сончева енергија „Солар Македонија“ свечено ги додели сертификатите за кандидатите кои успешно ја поминаа обуката за соларни системи. Кандидатите поминаа обука составена...

Netflix тестира неделна претплата во Австрија

Познатиот сервис за емтивуање видеосодржини Netflix во Австрија за тамошните корисници стартуваше ограничено тестирање на нови претплатнички опции. Станува збор за претплатнички модел кој...

Софтверски „лек“ за американската медицина од Вуковар

Code Consulting e прогласена за најдобро мало претпријатие во Хрватска. Станува збор за компанија која минатата година Deloitte ја смести меѓу 500 најбрзорастечки технолошки...

Во 2018 најмногу се споделувале лажни вести

Истражувањата покажуваат дека лажните вести имаат тенденција за побрзо ширење на Твитер од вистинските вести Од бразилските претседателски избори до “жолтите елеци” во Франција, 2018...

Привршува изградбата на магистралниот гасовод од Штип до Неготино

Во завршна фаза е изградбата на магистралниот гасовод од Штип до Неготино. Делницата е долга 36 километри, а инвестицијата е скоро 16 милиони евра. Тоа...

Hyundai патентираше технологија за отклучување на автомобилите со отпечаток

Последните години биометријата целосно го замени класичниот начин на отклучување на телефоните со пин, лозинка, шема и слично. Наместо да внесуваме броeви денес е...

НАЈПОПУЛАРНИ