18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: февруари 1, 2019

Решете го овој квиз и дознајте колку познавања имате за една од најголемите опасности...

Некои од најголемите хакерски напади почнале со испраќање на т.н. фишинг имејлови во кои испраќачот се обидува да го измами примателот на мејлот за...

Чистиот воздух на европските граѓани може да им заштеди 183 милијарди евра

Ново истражување открива дека жителите на Европската унија можат за заштедат дури 183 милијарди евра ако ги усвојат иновативните технологии со кои би се...

Google Maps сака да ви помогне да се спасите од казните за брзо возење

Google сака да воведе нова и многу корисна алатка во апликацијата Google Maps - систем за предупредување на камери за мерење на брзина. Оваа...

Пивото Budweiser сега се прави со 100% енергија од ветрот

Во 2017 година пиварницата Anheuser-Busch InBev - производител на некои од најпознатите брендови пиво како Budweiser, Stella Artois, Corona, Shock Top - ги најави плановите...

Што порачувате со накитот што го носите?

Уште кај древните Египќани, но и во нашата историја и традиција постои симболиката на накитот што го носиме. Некогаш накитот бил одраз на општествениот...

Според економската слобода, Македониај е 17-та во Европа

Македонија ена 33. место во светот, а на 17. во Европа според индексот на економски слободи за 2019 година што го изработува Херитиџ фондацијата Во...

Ново од Зоолошката градина во Скопје, ќе се отвори Бејби Зоо

По теркот на европските и светските и во скопската зоолошка ќе се отвори Бејби ЗОО. Тоа е заградена мини зоолошка градина каде што ќе...

„Иновативност“ во посета на двете најголеми израелски компании за сајбер технологии

  Верица Јорданова известува од Тел Авив, Израел Фото - Верица Јорданова Светот денес е толку конектиран што е речиси невозможно нечии податоци да бидат апсолутно безбедни!...

Претставен уред кој од wi-fi сигнал прави електрична енергија

Група научници од МИТ Универзитетот и од Универзитетот во Мадрид претставија револуционерна направа која  го конвертира WiFi сигналот во електрична енергија. Уредот е наречен „Rectenna” (rectifying...

Расте бројот на македонски ученици кои немаат основна писменост!

„Прегледот на системот за оценување и евалуација во образовниот систем“ за кој на денешната работилница дискутираа претставници од образовниот сектор, повикува на подоследно оценување...

НАЈПОПУЛАРНИ