19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: февруари 2, 2019

Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок

Минатата недела две кинески компании кои продаваат паметни телефони открија два уреди кои имаат дизајни какви што не нудат ни Apple ни Samsung и...

Што сакаат вашите купувачи? Проверете во која група спаѓаат

Мора да си ја познавате клиентелата за да знаете дека што и да пласирате, ќе им се допадне и ќе биде прифатено. Сепак, не...

Во Македонија две третини од компаниите се семејни бизниси!

Во Македонија семејните бизниси заземаат речиси две третини од вкупната бројка и имаат голем удел во вкупниот БДП, како и во понудата на работни...

Дупка со големина на половина Менхетен откриена на Антарктикот

Неодамна беше откриена голема шуплина со големина на половина Менхетен, која постојано се шири на антарктички глечер, сигнализирајќи на брзото топење на ледот. Огромната...

ВИДЕО: Samsung во официјално видео го покажа смартфонот со екран кој се свиткува

Неминовно е дека мобилните телефони од иднината ќе го заменат сегашниот екран со екран кој се свиткува. Првите обиди за такви телефони веќе имавме...

Генетски модифицирани кокошки несат јајца со екстра протеини од кои се прави лек за...

Истражувачи ги модифицираа гените на кокошките за тие сега да можат да несат јајца со одредени протеини кои се лек за артритис и за...

 Mакедонскиот иновативен уред ELIF може да предвиди смртоносни поплави

Борис Секирарски има две пасии, метеорологијата и информатиката. Тие му се и професија и хоби. Работи во Управата за хидрометеоролошки работи, а неговото искуство...

Tip of the week – Вработен ориентиран кон резултати

Како продолжение на претходниот совет на неделата, ако не сте просечен работник, тогаш би требало да сте човек кој е ориентиран кон резултати. Луѓето кои...

МојВоздух со податоци за аерозагадувањето од 8 нови мерни станици

Апликацијата МојВоздух од денеска ќе прикажува податоци за квалитетот на воздухот на 8 нови мерни станици. Ќе се регистрираат податоците од три нови станици во Охрид (Први...

Втор повик на Фонд за иновации за „Предизвик за млади истражувачи”

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) го објави вториот  повик „Предизвик за млади истражувачи” наменет за проекти на ученици од основните и од средните...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....