7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: февруари 16, 2019

Петрунија со две престижни награди на Берлинале

“Ecumenical Jury Award” и “Guild Film Prize” во рацете на Теона Стругар Митевска На денешната церемонија за доделување награди од независни жири комисии во рамки...

Има интерес за отворање авио линии од Охрид и Скопје до Софија

Македонија е дел од 36-тото издание на интернационалниот саем за туризам ”HOLIDAY&SPA EXPO” во Софија, Бугарија. Репрезентативниот македонски штанд има рекорден број ко-егзибитори, претставници...

Минчо Јорданов: Преспанскиот договор нема да се одрази на продажбата на македонско вино

Винаријата Стоби одбележа 10 години постоење, а воедно ја одржа и традицијата за закројување на лозјата по празникот Св. Трифун. Сопственикот Минчо Јорданов истакна...

Децата кои ги кршат правилата заработуваат најмногу кога ќе пораснат

Ако мора да предвидите кој тип ученик од шесто одделение најмногу ќе заработува како возрасна личност, кое дете би било тоа?Можеби децата кои сакаат...

Ford направи паметен кревет кој ги држи партнерите на својата страна од креветот

Вистински тест за толеранција во една љубовна врска е кога доцна во ноќта ќе се разбудите и ќе видите дека партнерот/партнерката не може да...

Уште еден иновативен начин на чистење на загадувањето од воздухот – со помош на...

Јагленот и природниот гас и понатаму се најкористени извори на енергија во светот. Тие испуштаат јаглерод диоксид во атмосферата и постојано се бараат нови...

Една третина од телефоните на европскиот пазар се кинески, а Huawei е на прво...

Најновите податоци кои ги објави компанијата Canalys покажуваат дека кинеските смартфони заземаат се поголем дел од европскиот пазар. Минатата година на европскиот пазар беа...

Ново истражување покажа дека можеме да научиме нов јазик додека спиеме во длабок сон

Идејата дека можеме да учиме додека спиеме отсекогаш фасцинирала многу луѓе. Замислете да можете драстично да си ја зголемите продуктивноста така што ќе учите...

Бизифај од Битола има македонска иновација за намалување на аеро-загадувањето!

Бизифај од Битола, е компанија која ќе остане запаметена како иноватор кој ќе го намали загадувањето на воздухот. Компанијата создаде течен препарат, нано био-полимер од...

Ричард Бренсон сака да отпатува во вселената во наредните пет месеци

Британскиот бизнисмен Ричард Бренсон тврди дека ќе отпатува во вселената со помош на ракетата на неговата компанија Virgin Galactic во наредните пет месеци. Бренсон...

НАЈПОПУЛАРНИ