7 C
Skopje
понеделник, јануари 27, 2020

Дневни Архиви: март 25, 2019

ВИДЕО: Мексико тестира биогориво направено од кактуси

Мексиканска компанија направи гориво од сомлени кактуси и сега го тестира на возила. Кактусот нопал расте на места коишто се премногу суви за да...

Иво Лауренчиќ постхумно прогласен за креатор за навек во регионот

Меѓународно признание за особен придонес во промоцијата на претприемништвото Oсновоположникот на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ, постхумно е добитник на специјалното признание...

Македонската асоцијација на агенции за маркетинг организира конференција “Нови комуникациски трендови и инфлуенсер маркетинг“

Македонската асоцијација на агенции за маркетинг (МААМ) е организатор на конференцијата насловена како „Нови комуникациски трендови и инфлуенсер маркетинг” што ќе се одржи во...

Доктор од Јужна Африка излечи глув пациент со првата трансплантација на средно уво во...

Тим од доктори од главниот град на Јужна Африка, Преторија, станаа пионери на полето на глобалната медицина откако ја извршија првата трансплантација на средно...

Дронови по прв пат доставија лекови до изолирани острови

Џоѕ Новаи, едномесечно бебе, стана првото дете кое беше имунизирано со вакцина која ја достави дрон на далечниот остров Ероманго во Вануату, островска нација...

„Изнајмете Финец“ летово и научете како да бидете среќни!

Во текот на три дена летово локални домаќини во Финска на луѓето ќе им покажат зошто оваа земја е најсреќна во светот. Во текот...

Амстердам целосно ќе се грее со енергија добиена од ѓубре

Шведската енергетска компанија Vatenfall и компанијата за преработка на отпад AEB Amsterdam склучија партнерство за унапредување на системот за далечинско греење во холандската престолнина,...

Porsche ќе прави електричен автомобил заедно со Мате Римац

Porsche има големи планови за пазарот на електрични автомобили, а за да ги претвори тие амбициозни планови во реалност минатата година потпиша партнерство со...

До 2025 година, околу 3,5 милијарди луѓе ќе се соочат со недостиг на вода...

Повеќе од две милијарди луѓе во светот немаат пристап до питка вода, а се очекува дека до крајот на 2025 година со недостиг на...

Научници развија робот преведувач кој овозможува рибите и пчелите да разговараат меѓусебе

Научници открија начин за комуникација меѓу сосема различни животински видови - рибите и пчелите - со помош на робот преведувач. Користејќи комбинација од роботи...

НАЈПОПУЛАРНИ