11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 8, 2019

Кинези во Далмација градат фабрика за автомобили

Кинезите ќе ја преродат долината на Неретва. Освен што наголемо работат на градилиштето на Пелешкиот мост, Кинезите наскоро треба да почнат и со други...

Најголемиот светски произведувач на индустриски роботи отвори фабрика во Словенија

Во словенечкиот град Кочевје денеска по две години изградба, се отвори фабрика на  најголемиот светски произведувач на индустриски роботи - Јаскава. Хуберт Кослер, кој е директор...

Сакате поголема реакција на вашиот Facebook профил? Ова се неколку важни совети!

Постирате на  Facebook а никој не ви лајкува и коментира? Сакате да дојдете до поширока публика? Ова се неколку кратки методи кои можат да...

Карванот на DigiGirls во Штип

Во организација на Мајкрософт Македонија денеска караванот на „DigiGirlz“ беше на Факултетот за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип. Преку успешните приказни на жените во ИТ секторот се...

„Ватикан њуз“ го воведе македонскиот јазик на својот портал

Точно еден месец пред официјалната посета на папата Франциск на Република Северна Македонија, закажана за 7 мај, Vaтican News го додаде македонскиот јазик на...

Една третина од енергијата во светот доаѓа од обновливи извори

По многу години напорна работа и посветеност, една третина од вкупната енергија произведена во светот е добиена од обновливи извори. Интернационалната агенција за обновлива...

Лондон воведува еколошка такса за возилата кои не исполнуваат Еуро 6 стандард

Британската метропола, Лондон воведува еко-такси од 27,90 евра за оние автомобили кои што не ги исполнуваат евро шест стандардите и претставуваат закана за загадување...

H&M направи линија облека направена од овошје и алги

Многумина се сеќаваат на фустанот на Лејди Гага од месо, па кога некој ќе ви каже дека можете да купите облека направена од овошје...

Три македонски компании ќе го модернизираат производството на храна со 315 илјади евра од...

До средината на октомври годинава треба да бидат реализирани првите три инвестиции во преработувачката индустрија со средства од ИПРАД 2 програмата. Договорите  беа потпишани денеска...

Признание за Витаминка за општествена одговорност и промоција на семејните вредности

Витаминка од Владата на Република Северна Македонија доби признание за општествена одговорност и промоција на семејните вредности, за воведување на скратеното работно време за...

НАЈПОПУЛАРНИ