23 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: мај 6, 2019

Дали македонскиот агро-сектор е подготвен да развива паметни села?

Дали македонскиот агро-сектор е подготвен да развива т.н. паметни села и да применува интелигентни софтверски решенија кои би ги намалиле трошоците и загубите, би...

Започна дванаесеттото издание на ЛИДЕР проект: врвна програма за бизнис и претприемништво

Денеска започна дванаесетото издание на ЛИДЕР проект, во организација на Македонија 2025, кој ќе трае десет работни денови. Врвни инструктори од познатата бизнис-школа Ричард...

10 психолошки трикови кои ќе ви ја подобрат онлајн продажбата (1 дел)

И најмалиот поттик за купувачите честопати е доволен за неодлучните да се одлучат да купат нешто. Дали купувачот ќе се одлучи да купи нешто...

Facebook планира платежен систем базиран на криптовалута

Facebook планира да стартува платежен систем базиран на криптовалута за милијардите свои корисници ширум светот, пишува Wall Street Journal. Системот би користел дигитални пари...

Американец од живот на социјална помош станал милијардер – денес „тежи“ повеќе од 5...

Директорот на компанијата PUBG, Брендан Грин, кој е и креатор, уредник и кинематограф на истоимената игра, успеал да го помине патот од живот на...

Следува револуционерна промена – ќе ги снема камерите за селфи од екраните на телефоните

Дизајнот на телефоните во последните неколку години прилично се смени и мобилните компании развиваат телефони на кои најголем дел од предната страна зазема екранот....

Еве како изгледа да ве стопира полицаец Робокап

Најголем дел од возачите ги застанала полиција барем еднаш поради неправилно возење или поради туринска контрола. Но, како изгледа кога наместо човек полицаец на...

Миењето чинии, чистењето подови и диплењето алишта ви го продолжуваат животот

Никој не сака да мие чинии или да чисти по дома затоа што како и секоја домашна обврска, не е забавно. Како деца можеби...

НАСА се подготвува за доаѓањето на големиот астероид, Богот на хаосот

НАСА веќе се подготвува за доаѓањето на големиот астероид, наречен Бог на хаосот (God of chaos), кој покрај Земјата ќе помине за 10 години....

ОЕЦД: Поради автоматизација во Словенија ќе се укинат голем број работни места

Поради автоматизација, повеќе од половината вработени во Словенија следните 15 до 20 години можат да очекуваат драстични промени, кои ќе се однесуваат на укинување...

НАЈПОПУЛАРНИ