30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: мај 9, 2019

Француска фирма објави концепт за волшебна реставрација на Нотр Дам во Париз

По разорниот пожар кој уништи голем дел од француската катедрала Нотр Дам минатиот месец, локалната компанија Vincent Callebaut Architectures ја претстави својата визија за...

ЕВН отвори тренинг центар за вработените во Македонски Брод

По повод Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, ЕВН официјално го отвори целосно реновираниот тренинг центар за вработени во Македонски брод. Во...

Акцелераторот УКИМ во сабота ја завршува еднонеделната “Booster Week” со студeнти и професори од...

Акцелераторот УКИМ организира презентација во сабота во 13:30 часот во Техничкиот кампус на УКИМ по завршување на еднонеделниот настан “Booster week – Developing Entrepreneurship...

Ал Џазира Балкан креираше спот кој симболично укажува на глобалните закани на слободата на...

Светскиот ден на слободата на медиумите се одбележува на 3 мај и повод е да им се честита на новинарите и медиумските работници, но...

Tip of the Week – Без наслов

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Samsung ќе произведува телефони со камери од 64 мегапискели

Samsung најави производство на нов сензор за камери за мобилни уреди со доста поголема резолуција од оние кои моментално се достапни на пазарот. Најавениот ISOCELL...

Кристина Форстер на предавање во Скопје ќе открие која е иднината на контент маркетингот

Human Centred Design и Responsible Communication се следните нивоа за контент маркетингот, како тема на која ќе предава Кристина Форстер на настанот кафе со...

Позитивни резултати во работењето на Македонски Телеком во првиот квартал

Македонски Телеком оствари позитивни трендови во работењето во првите три месеци од 2019 година, зголемена е профитабилноста, а компанијата континуирано има пораст на бројот...

ВИДЕО: Оваа амбалажа може да се јаде!

Како што нашата планета станува пренатрупана со отпад кој не може да се рециклира, да се преработи или буквално да се уништи, дизајнерите и...

241 милион Европејци добиле дезинформации на социјалните мрежи

Скоро половина од европските жители, пред Европските избори, можеби биле изложени на дезинформации промовирани преку профили на социјалните медиуми поврзани со Русија, покажува нова...

НАЈПОПУЛАРНИ