10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна 2019 јуни

Месечни Архиви: јуни 2019

Донесен Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица

Собранието вечерва во скратена постапка го донесе Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, чија цел, според Владата...

„Нестле“ ќе го прикажува нутритивниот рејтинг на производите во Европа

Компанијата „Нестле“ најави дека до крај на оваа година на своите производи во Европа ќе претстави Nutri-Score означување.  Таа информација за нутритивниот рејтинг на производите ќе...

Brainster ја отвори првата Data Science академија во Македонија и регионот

Во насока на заложбите да понуди едукативни програми кои ќе одговорат на зголемената побарувачка на вештини поврзани со новите технологии, едукативниот центар Brainster започнува...

Исцрпени финансиите на Град Скопје за субвенции на електрични тротинети

Град Скопје ги информира граѓаните дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за купување електротротинети, поточно дека денеска заклучно со 12 часот се пристигнати...

Tip of the Week – Недоразбирања

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Патувате сами? Самсунг со седум совети за “соло“ патување ова лето

Кога се работи за патување, милениумците од женски пол ги менуваат правилата и се одлучуваат да патуваат сами ова лето, со повеќе од 4,6...

Овие патики направени од мерино волна ќе го отстранат секој мирис од нозете дури...

Удобноста на мерино волната е позната одамна. Мерино волната ја впива влагата и ја регулира температурата на телото, мека е и лесна, не чеша,...

Овој сплав ја претвора енергијата од брановите во струја

Овој пловечки сплав ја претвора енергија од брановите кои го движат и удираат во него во струја. Сплавот го носи името АRRECIFE, a има...

Научници го открија најголемиот базен со слатка вода во светот под Атлантскиот Океан

Научници открија џиновски базен со слатка вода во близина на североисточниот брег на САД. Голема е веројатноста овој базен да е најголемиот таков во...

Пет правила за користење на клима-уредите кои мора да се почитуваат

За полесно да ги поднесеме високите температури многумина купуваат клима-уреди. Целта на вградувањетo на клима-уредите е во просториите да се обезбедат пријатни усллови за...