24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: јуни 8, 2019

Во Сингапур поставена првата кабина за пушење која чадот од цигарите го претвора во...

Компанијата Southern Globe Corporation од Сингапур ја постави првата кабина за пушење во светот Smoking Cabin SG која е способна чадот од цигарите да...

Заборавете на мразот – овој мини-ладилник ги лади пијалаците со помош на сончевата светлина

Нов вид на ладилник каков што не сме виделе досега само што стартуваше кампања на Indiegogo. Како што ветуваат иноваторите кои стојад зад овој...

Денес почнува најголемиот танцов камп и фестивал на Балканот – „Битрикс Танцова Лига 5”

Најголемиот танцов камп и фестивал на Балканот, ова година по петти пат ќе се одржи во Скопје во организација на Битрикс културно-уметнички центар. Станува...

Најновиот автомобил на Мате Римац сега ќе можете да го возите во популарна тркачка...

Во рамките на најголемата гејминг конференција XBOX E3, Rimac и Microsoft го објавија своето ново партнерство. На страницата на Rimac Automobili објавија дека Rimac...

Промовирана Европска младинска картичка со попусти за младите

Од овој месец и кај нас започнува да се користи Европската младинска картичка со која младите ќе добијат пристап до попусти за повеќе услуги...

Најмногу нови претпријатија во Македонија се создаваат во трговијата

Трговијата на големо и мало и поправка на моторни возила и мотоцикли се најпривлечни сектори во кои се отвораат нови петпријатија. Податоците на Државниот завод...

FEYDOM е прв македонски бренд добитник на Германската награда за иновација

FEYDOM е прв македонски бренд чиј производ е добитник на Германската награда за иновација за 2019 година (German Innovation Award 2019 Winner) во категоријата...

Лабораторија за вештачка интелигенција создава лажни видеа од само една слика

Брендовите и агенциите се’ почесто ја искористуваат deepfake технологијата. Претходно годинава, Музејот на Салвадор Дали во Флорида со помош на Goodby, Silverstein & Partners успеа да создаде deepfake верзија на...

Oд Монт Еверест исчистени11 тона ѓубре

Чистењето на Монт Еверест траело неколку недели, а вклучувало собирање разновидно ѓубре, јави Би-би-си. Ѓубрето е собрано во вреќи, а потоа транспортирано со воен хеликоптер...

НАЈПОПУЛАРНИ