-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 19, 2019

Нов тренд – во што инвестираат богатите американски семејства?

Шумите и зелените површини се привлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Банката на Америка, мултинационалната инвестициска банка, основаше...

За развој на патната инфраструктура ни се потребни 2 милијарди евра до 2030 година

Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет....

Во Македонија 30% од храната завршува во отпад

Според податоците на „Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации“ (ФАО), во нашата земја, 30 проценти од храната завршува како отпад. И тоа...

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација...

Оваа фабрика во Индија прави обувки од пластични шишиња

Предвидувањата велат дека до 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби. Сепак, некои од најголемите брендови за спортска опрема како што...

Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 најдобри анимирани цртани филмови за претшколска возраст на...

Македонскиот бренд Биби е избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани филмови за претшколски деца на фестивал во Франција. На престижната манифестација „Картун форум“...

Facebook ја претстави својата криптовалута

По многу претпоставки и гласини, Facebook и официјално ја претстави својата криптовалута, која би требало да им конкурира на претходно познатите криптовалути како биткоин и...

Владата ја претстави апликацијата „Мој ДДВ“

Од 1 јули 15 отсто од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска, Управата за јавни приходи, заедно со...

ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната...

Grouper прославува 1 милион продадени купони

Кога зборуваме за онлајн продажба и попусти секогаш на прво место го вметнуваме Grouper.mk, кој прерасна во препознатлив и влијателен бренд на мекедонскиот пазар...

НАЈПОПУЛАРНИ