-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 24, 2019

Хрватскиот град Хвар воведе нови казни за туристите

„Спиењето на јавна површина ќе ве чини повеќе отколку тоа што сте платиле за хотелско сместување“ се вели во објавата на Градот Хвар. Поради...

Huawei и понатаму е омилениот работодавец за кинеските студенти

Кампањата на САД против Huawei можеби почнува да му наптетува на бизнисот на компанијата, но уште и нема наштетено на репутацијата на овој технолошки...

Samsung продолжува да го редефинира кинематографското искуство во Европа и ширум светот со новиот...

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co.) во рамки на “CineEurope 2019“ ги најави своите најнови глобални инсталации на Самсунг Оникс Синема ЛЕД (Samsung Onyx...

Илон Маск ќе испрати човечка пепел во орбитата

Компанијата SpaceX на иноваторот Илон Маск се подготвува за лансирање на третата ракета Falcon Heavy, а дел од товарот ќе биде и човечка пепел. SpaceX...

Американец нуркаше на најдлабоката точка на Земјата и таму откри пластичен отпад!

Американец кој ги истражува длабочините на подводниот свет го заврши најдлабокот нуркање со човечки екипаж во светот и на површината се врати со ужасни...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес ги објави новите цени на горивата и според нејзината одлука, оваа седмица ќе се покачат малопродажните цени само на...

Boeing го покажа својот најнов авион со крила кои се свиткуваат

Новиот 777x на Boeing не беше прикажан на Paris Air Show, но компанијата сепак му го покажа својот најнов авион на светот. Тие објавија...

Huawei се искачи на светски познатата рејтинг листа на најценети брендови BrandZ

Револуционерните иновации, високата продажба и посветеноста на технолошкиот развој се клучни за растот на компанијата Huawei продолжува да ја зајакнува својата позиција како глобален лидер...

Како да патувате летово без да земете годишен одмор

Сонувате како пиете коктел на некоја прекрасна плажа додека ја читате омилената книга? Ако немате доволно денови за одмор и можете само да сонувате,...

5 сензори и еден безжичен рутер прават прават паметен дом! Ама Smart е придавката...

  На пазарот секојдневно се среќаваме со поимот паметен дом, но дали тоа навистина е паметен и сигурен дом? Паметен дом не се добива со неколку...

НАЈПОПУЛАРНИ