-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: јуни 28, 2019

Дизајнерот на легендарните производи на Apple ја напушта компанијата

За успехот на Apple на крајот на 90-тите години од минатиот и почетокот на овој век до статусот највредна компанија во светот со пазарна...

И покрај проблемите со САД, флексибилниот телефон на Huawei ќе биде готов до крајот...

И покрај проблемите во кои се најде поради блокадата од САД, Huawei и понатаму работи на усовршување на својот прв флексибилен телефон Mate X...

Овој електричен автомобил се полни самиот себеси со соларна енергија

Ова е Lightyear One, електричен автомобил кој самиот себеси се полни со соларна енергија. Има максимален досег од 724 км, што е за 129...

Научници развија нов метод за отстранување на печатен текст од хартија

Иако луѓето коу се грижат за животната средина ја рециклираат хартијата која ја користат, самиот процес на рециклирање не е целосно еколошки и притоа...

ФИТР: 455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фаза...

455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фазата на прво оценување. Од овие компании, 207 се микро, 221 мали, а 27 средни. 56%...

Ова е првиот паметен ранец за деца во светот

Ви го претставуваме Pix Mini, првиот паметен ранец за деца во светот. Овој ранец е многу повеќе од обичен ранец за носење книги на...

BMW до 2023 година ќе претстави дури 25 електрични и хибридни автомобили

Плановите на BMW за големиот број нови автомобили кои ќе се движат на електричен погон, како и за хибридните возила се познати некое време...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот започна кампања за земјава како следна дестинација...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во рамки на годишната програма за промоција на туристичките потенцијали на земјава и привлекување странски туристи, најавува...

Донесен Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица

Собранието вечерва во скратена постапка го донесе Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, чија цел, според Владата...

„Нестле“ ќе го прикажува нутритивниот рејтинг на производите во Европа

Компанијата „Нестле“ најави дека до крај на оваа година на своите производи во Европа ќе претстави Nutri-Score означување.  Таа информација за нутритивниот рејтинг на производите ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ