18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 3, 2019

Дубровник може да биде првиот хрватски град во кој се возат само електрични такси

Најпознатата хрватска туристичка агенција во светот може да стане и првиот хрватски град во кој такси превозот ќе го вршат исклучиво електрични автомнобили. Оваа...

Најпознатиот туристички град во Белгија го ограничува бројот на туристи

Поради енормно зголемен број на туристи, најубавиот белгиски град воведува посебни мерки со цел да не се претвори во нов Дизниленд, објасни тамошниот градоначалник. Бриж...

Самсунг Галакси А80 достапен во Македонија од средината на јули

Самсунг Галакси А80, чиј главен адут е првата ротирачка тројна камера и нов “Infinity” бесконечен екран, пристигнува во Македонија во средината на овој месец....

Христо Кондовски на листата 40 најуспешни млади бизнис лидери “40 under 40” од Југоисточна...

Business Elite Awards (businesseliteawards.com) е бренд на Global Top Brands Awards специјално креиран да препознае и даде признание на најуспешните бизнисмени ширум светот и...

Денеска се дебатираше дали е потребна посебна законска регулатива за стартап компании

Партнерство за подобра бизнис регулатива, кој се спроведува во партнерство со четирите најактивни стопански комори во земјата (Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии...

Загадувањето на воздухот може да го намали бројот на јајце клетки кај жените

Загадениот воздух не ги уништува само нашите бели дробови. Најново истражување покажа дека лошиот квалитет на воздухот се поврзува со намален број на јајце...

ВИДЕО: На Малдивите се отвори првиот подводен хотел во светот

На Малдивите беше отворен најголемиот подводен хотел во светот. Хотелот се вика Muraka, а е дел од ресортот Conrad Maldives Rangali Island Resort. Вилата...

Србија го преполови бројот на пластични кеси

Минатата година на пазарот во Србија беа пласирани 4.304 тони пластични кеси, што е за 3.000 помалку во споредба со 2017 година, соопшти Агенцијата...

Дванаесет домашни фестивали што треба да се посетат летово

Пред нас е уште едно лето исполнето со сончеви денови, високи температури, но и многу фестивали. Скопје, Охрид, Делчево, Кочани, Крушево…. понудата е голема,...

Објавен е прирачник за извоз на софтвер и ИКТ услуги

Странските компании и компаниите во земјава ја препознаа стратешката важност за настапот на странски пазари, а со тоа и извозот на софтвер и ИКТ...

НАЈПОПУЛАРНИ