18 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Дневни Архиви: јули 10, 2019

Иновации спакувани во мултифункционален уред: Самсунг Галакси С10+

Во дигиталната ера на живеење, луѓето сè почесто ги користат своите смартфони за разни потреби. Од играње игри, користење на социјални мрежи, пишување потсетници,...

Промовирани 48 проекти од повикот „Стартапувај”, oтворени нови 45 работни места

Четирисет и пет нови работни места со просечна плата од 462 евра се првичните ефекти од 48-те проекти што добија финансиска поддршка преку повикот...

„Stranger Things 3“ руши рекорди на гледаност на Netflix

Враќањето на серијата „Stranger Things“ на малите екрани е среќна вест за многу домаќинства, а третата сезона веќе ги руши рекордите за гледаност на...

Возењето велосипеди во Холандија исто како да се садат 54 милиони дрвја секоја година

Холанѓаните возат толку многу велосипед што е исто како да садат 54 милиони дрвја секоја година. Со возење велосипед 7 км се заштедува 1...

Instagram воведува опомена за навредливи коментари

Мотивирани од постојаната борба против сајбер насилството, луѓето во Instagram решија да тестираат нова опција која веројатно ќе биде имплементирана како постојан дел од...

Ученици, родители, професори и експерти активно вклучени во иницијативата за развој на „Фонд на...

Анализа на постојните инструменти за поддршка на мотивирани ученици, пропусти во системот, последици од неквалитетните реформи како и проблемите со кои се соочува наставниот...

Сите услуги на паркинзи на општина Центар од денес онлајн на нова веб-платформа

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ денес ја пушта во употреба новата веб-платформа со која сите услуги на претпријатието стануваат достапни и по електронски пат....

Потрошувачи од цел свет ја дизајнираа новата етикета на „Вегета“

Вкупно 32.000 предлог дизајни пристигнаа до „Подравка“, откако компанијата ги повика своите потрошувачи да учествуваат во наградна игра со тоа што ќе креираат сопствена...

Amazon ќе креира “глобален“ Интернет!

Amazon побара дозвола од Федералната комисија за комуникација (FCC) на САД  да лансира 3.236 сателити во орбитата како дел од проектот наречен Project Kuiper....

Швајцарија е најдобра земја за работа и живот

Швајцарија е земјата која е прогласена за најдобро место за работа и живот. Оваа мала европска земја се најде на тронот на HSBC листата и...

НАЈПОПУЛАРНИ