22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Дневни Архиви: јули 24, 2019

Иновативен проект на Daimler и Bosch – паркирање без возач

Германскиот гигант Daimler AG и Robert Bosch GmbH добија дозвола да направат пилот проект за автономно паркирање каде возилот комплетно самостојно се паркира на...

Нова можност за инвестициски активности со финансиска поддршка 

Kомпаниите можат да поднесувaaт барања за користење финансиска поддршка согласно Законот и да ги искористат можностите за зголемување на нивната конкурентност, а со тоа...

Македонската фабрика за фотоволтаици, „Пиксел груп“ прави иновативни термални модули кои освен електрична, произведуваат...

Првата македонска фабрика за фотоволтаици, „Пиксел груп“ инвестираше 200.000 евра и го зголеми производствениот капацитет на 50 мегавати. Компанијата, која стартуваше со работа пред...

Наместо да се запознаваат лично, Јапонците ќе одржуваат состаноци преку роботи

Јапонија е земја на екстреми. Од една страна, многу внимаваат на традицијата и на обичаите, а од друга страна се една од технолошки најнапредните...

По проблемите со САД, Huawei ќе отпушти повеќе од 600 вработени

Huawei ќе отпушти повеќе од 600 луѓе вработени во подружница на кинескиот технолошки гигант во САД додека продолжува да се бори со новите рестрикции...

Што е Coffee Shop ефектот и како работата од кафуле наместо во канцеларија влијае...

Долго време се смета дека сте попродуктивни кога ќе „избегате“ од канцеларија или од дома и ќе појдете во омиленото кафуле. Самиот факт дека...

Лондон ги користи старите автобуси како засолништа за бездомници

Лондон почна да ги претвора старите автобуси во засолништа за бездомниците, каде што им се нуди поддршка и помош за повторно да застанат на...

Пораснале малопродажните цени во првиот квартал годинава

Зголемени се продажните цени во трговијата на мало во вториот во однос на првиот квартал годинава, а се очекува нивно зголемување и во наредните...

Владата им даде 10 дена на Охрид и Струга да подготват план за препораките...

Охрид и Струга добија препорака од Владата во рок од 10 дена да изготват акциски план за спроведување на препораките на УНЕСКО и да...

Нов климатски аларм – се топат француските Алпи и формираат езера

Сликата од поларната мечка која плови на санта мраз е најпознатиот постер за климатската криза, но топењето на француските Алпи можеби е последното големо...

НАЈПОПУЛАРНИ