8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 2, 2019

Во Македонија има само 44 електрични возила!

Електрификацијата е следниот важен чекор во автомобилската индустрија и нема  производител што не размислува, не работи ли пак веќе нема вакви возила во својата...

НАСА тврди дека открила „Супер Земја”

Планета, оддалечена околу 31 светлосна година од нас, снимена од сателитот на НАСА „Тес”, според научници кои ги проучувале снимките, може да има идеални...

Паметните влошки за патики на студентката Франка Граждани од Машински факултет полнат мобилен додека...

Паметни влошки за патики кои призведуваат електрична енергија е изум со кој дипломираше Франка Граждани на Машинскиот факултет во Скопје. Младата инженерка за Иновативност...

Нов закон има за цел да спречи зависност од Facebook, Instagram, YouTube и другите...

Големите технолошки компании ја прифатија зависноста од нивните производи како бизнис модел, а нивните иновации не се насочени кон подобри производи, туку како со...

Huawei претстави телефон со скриена предна камера

Huawei го лансираше паметниот телефон P Smart Z со екран од раб до раб и поп ап камера. Со преместување на селфи камерата од...

Етиопија посади повеќе од 350 милиони дрвја за само 12 часа

Во понеделникот Етиопија засади повеќе од 353 милиони дрвја за само 12 часа, што е нов светски рекорд. Рекордното пошумување е во рамките на...

Триглав Групацијата доби висок кредитен рејтинг А

S&P повторно додели висок кредитен рејтинг »A« - Триглав оценет како групација со моќна капитална основа и стабилно, профитабилно работење. Агенцијата за кредитен рејтинг, S&P Global Ratings,...

„Кока кола“ и „Пепсико“ го напуштаат лобито на производители на пластика

Компаниите „Кока кола“ и „Пепсико“, двата најголеми продавачи на пластични шишиња со пијалак, решија да го напуштат лобито на производители на пластика. И двете компании за...

НАЈПОПУЛАРНИ