14 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020

Дневни Архиви: август 8, 2019

Кина отвора фабрика за експлозиви во Србија

Најголемата кинеска компанија за производство на експлозивни материјали во стратешко партнерство со белградската компанија Rudeks во околината на Бољевац ќе отвори фабрика за производство...

Во продажба првиот автомобил со соларен кров во светот

Лани есента Hyundai ги откри своите планови за опремување на новите автомобили со кровови со соларни панели. Помалку од една година од таа најава...

Деветгодишно момче од Нигерија има направено повеќе од 30 игри за мобилен телефон

Сместен во елегантна дневна соба во куќа во предградие на комерцијалниот центар на Нигерија, Лагос, Базил Окпара Јуниор чука по тастатурата од својот лаптоп....

Се создава најголемата новинска компанија во САД

Американскиот холдинг New Media Investment Group ја купува медиумската фирма Gannett, сопствениците на националниот весник USA Today, за 1,4 милијарди долари, со што ќе...

Tip of the Week – Сфатете го лично

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и се обработуваат теми од секојдневниот живот коишто ќе ви помогнат да...

„Комунална хигиена“- Скопје воведе најсовремен ГПС-систем за мониторинг на собирањето и транспортот на отпадот

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје воведе најсовремен ГПС-систем со којшто ќе врши надзор на движењето на сите специјални комунални возила за собирање и транспорт...

Последната шанса за учество на наградниот конкурс за мобилна фотографија Huawei InFocus за награда...

Крајниот рок за пријавување фотографии и видеа на Регионалниот натпревар Huawei InFocus Awards 2019  за мобилна фотографија и видеографија е деновиве. 11-ти август е...

Го претставуваме Galaxy Note10: Дизајниран за врвно корисничко искуство со перформанси за новите генерации

Samsung Electronics Co., Ltd. денес го претстави Galaxy Note10, нова линија на премиум смартфони коja комбинира елегантен дизајн со моќни перформанси и продуктивни алатки...

Апликацијата AirCare сега е достапна во седум држави во регионот

МојВоздух апликацијата која за глобалниот пазар е брендирана како AirCare и на поедноставен начин ни објаснува како е квалитетот на воздухот што го дишеме сега е...

Forbes: 10 најиновативни технолошки стартапи за 2019 година

Магазинот Forbes претстави листа на 10 старт – ап компании што развиваат иновативни технологии. Станува збор за листата 10 Dispuritive technology companies to watch...

НАЈПОПУЛАРНИ