7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 12, 2019

Данска банка им „плаќа“ на клиентите да подигаат кредити

Третата најголема банка во Данска на клиентите им понуди кредити со негативна каматна стапка од 0.5%, што всушност значи дека клиентите ќе вратат помалку...

Расте бројот на корисници на кои мобилниот телефон им е примарен уред за работа

Дури 42% од вработените поминуваат повеќе од три часа дневно работејќи на своите мобилни телефони, додека кај миленијалците тој процент е поголем и достигнува...

Американски тинејџер освои 3 милиони долари како светски шампион во „Фортнајт“

16-годишниот Американец Кајл Гирсдорф победи на светското првенство во компјутерската игра „Фортнајт“ и освои рекордна парична награда од 3 милиони долари. Ова е најголемата награда во историјата...

Националниот младински совет на Македонија најавува отворање на  “МЛАДИХАБ – Дигитална младина”

По повод  Меѓународниот ден на младите - 12 Август,  Националниот младински совет на Македонија со особена чест ја најавува промоцијата на проектот  “МЛАДИХАБ –...

Објавени новите цени на горивата

За три денари ќе поевтинат бензините од ноќеска на полноќ, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара, одлучи денеска Регулаторната...

Во јуни годинава Македонија ја посетиле за 16,6% повеќе туристи во споредба со лани

Во државава во јуни годинава се регистрирани 119.334 туристи со 264.821 ноќевање, што во однос на јуни лани претставува зголемување за 16,6 проценти, односно...

Airbus претстави концепт за футуристички авион кој личи на птица грабливка

Не е птица и секако не е обичен авион. Airbus искористи биомимикрија за да го дизајнира последниот концепт на хибриден електричен авион наречен Bird...

Финска компанија направи брашно од воздух, вода и сонце

Изреката дека не може да се живее од воздух повеќе не важи затоа што една финска компанија, Solar Foods или Соларна храна, планира наскоро...

Huawei го претстави првиот уред со својот нов оперативен систем Harmony OS

Откако минатата недела официјално ги потврдија информациите за оперативниот систем кој го развивале неколку години и кој би требало да го замени Android ако...

На ледената покривка на Гренланд и се заканува катастрофа

На мразот, ледената покривка која го покрива Гренланд и се заканува катастрофа од несогледливи размери. Ова лето поради повисоките температури мразот се топи двапати...

НАЈПОПУЛАРНИ