7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: август 13, 2019

Поевтино и порелаксирано пазарење со клуб картичката на Рептил

  Над 20.000 потрошувачи во Скопје, корисници на клуб картичките за лојалност на Рептил маркети, секојдневно штедат додека пазарат во супермаркетите. Програмата за лојални потрошувачи...

Просечниот Европеец губи по две години од животот поради загадувањето

Просечниот жител на Европа губи по две години од животот поради ефектите кои ги има загадениот воздух врз здравјето, покажува извештајот објавен во European...

Во Австралија се отвори супермаркет за „спасена“ храна

Врз основа на моделот „земете го тоа што ви треба, дајте ако можете“ во Кесингтон, Австралија, се отвори супермаркет за „спасена“ храна. , пренесе www.instore.mk Во...

Научници ја пронајдоа најголемата црна дупка во вселената досега

Астрономите очигледно не завршиле со откривање големи црни дупки во вселената за оваа година затоа што Киануш Морган со колегите од Институтот Макс Планк...

Фото: Персеидите низ објективот на македонските инстаграмџии

Синоќа граѓаните имаа прилика да го посведочат ѕведениот спектакл на Персеидите, со тоа што годинава тоа беше пропратено и со полна Месечина. Но, иако...

На птиците во Нов Зеланд ќе им требаат 50 милиони години за да се...

Откако пред 700 години стигнале на Нов Зеланд, луѓето во толкава мера ја имаат уништено тамошната популација на птици што за да се опорават...

20.000 млади Европејци бесплатно ќе ја шетаат Европа

Младите од Европа повторно имаат шанса бесплатно да го прошетаат континентот благодарение на иницијативата „Discover EU“ („Открија ја Европската унија“), поддржана од Европскиот парламент....

Aтомик вотката од Чернобил економски ќе го спасува озрачениот регион

Производителот верува  дека продажбата на Атомик вотка ќе помогне во опоравување на заедницата во настраданиот украински регион Професорот Џим Смит од Универзитетот во Портсмаут направи...

Кина лансира своја криптовалута, со специјална намена

Кинеската народна банка објави дека нејзините виртуелни пари наскоро би можеле да се најдата во оптек. Нивната ChinaCoin повеќе нема да биде класична криптовалута  затоа...

Штедењето на оригинален софтвер може да ви отвори дупка во буџетот!

Да речеме,  сакате да ги објавите видеата од одмор и да им ги покажете на пријателите. Наместо да платите за програма за едитирање видеа,...

НАЈПОПУЛАРНИ