-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020

Дневни Архиви: август 19, 2019

Грција, Унгарија, Аргентина и Данска имаат најмал број интернет-измами

Три отсто од интернет-страниците имаат доверба кај под 30 отсто од испитаниците, посочува глобалната анализа на 22,5 милиони интернет-страници на дигитални продавници. Натаму, се...

Оваа компанија прави велосипеди од бамбус и ја штити животната средина

Оваа компанија прави велосипеди од бамбус и на младите луѓе им дава работа, транспортни средства и им овозможува да имаат подобро здравје. На овој...

Во Швајцарија политичарите се менуваат по ред на местото претседател на државата

Во Швајцарија политичарите се менуваат по ред на местото претседател на државата. Битните одлуки се носат заеднички, а не индивидуално. Редовното менување на претседателот...

Канада создаде резерват за животни голем колку Германија

Канада создаде резерват за животни голем колку Германија. Резерватот има за цел да ги заштити животните како поларните мечки, китовите и фоките и да...

„Паметна“ облека помага да заштедите батерија на безжичните уреди

Истражувачи од Сингапур измислија „паметна облека“, за која велат дека може да ги зголеми сигналите и да заштеди батерија на безжичните уреди, како паметните часовници и...

Новата Galaxy Note10 серија на паметни телефони официјално претставена во Скопје

По само неколку дена од светската премиера во Њујорк Samsung ја претстави Galaxy Note10 и Galaxy Note10+ серијата на паметни телефони пред домашната јавност...

Алкалоид инвестира 11 милиони евра во проширување на производството

Посветеноста на перманентниот раст и развој, следењето на трендовите и најновите достигнувања во сферата на фармацијата, се главните причини поради кои во изминативе дваесет...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата што ќе важат во текот на оваа недела до идниот понеделник. Промената на цените ќе...

Трудниците во иднина ќе се породуваат со очила за виртуелна реалност наместо со епидурална...

Можеби овој уред нема да одговара секому, можеби нема да се користи во сите фази на породувањето, но верувам дека е добра алтернатива, вели...

Отворено предавање „Стратегии за раст на стартапи“ со Гадаф Реџепи во „Јавна соба“

Mладински образовен форум организира бесплатно предавање на тема „Стратегии за раст на стартап фирми и предизвици на организацискиот раст“ со проф. д-р. Гадаф Реџепи,...

НАЈПОПУЛАРНИ