-1.4 C
Skopje
среда, јануари 22, 2020

Дневни Архиви: август 28, 2019

Ќе престане ли Facebook да биде бесплатна социјална мрежа?

Со години наназад шефот на Facebook, Марк Цукерберг, повторуваше дека користењето на неговата социјална мрежа секогаш ќе бид бесплатно за нејзините корисници. Но, изгледа...

Huawei планира да произведе повеќе од 2 милиони базни станици за 5G

Основачот на Huawei, Рен Женгфеи, најави масовно производство на 5G базни станици, кои компанијата може да ги произведува целосно самостојно. Huawei сака да биде...

Венеција казни архитект со 78.000 евра затоа што изградил небезбеден мост

Суд во Италија го казни архитектот Сантијаго Калатруво со 78.000 евра затоа што неговиот дизајн на мост во Венеција не е прилагоден на бројот...

WeWalk е првиот паметен бастун за слепи луѓе

Ова е револуционерен паметен бастун за слепи луѓе. WeWalk  е бастун кој го направи компанијата YGA, а ги детектира сите пречки кои се наоѓаат на...

Подобруваме.мк – иновативна платформа за транспарентно решавање на проблемите во општеството

Секој од нас секојдневно се соочува со различни проблеми во местото во кое што живее. Без разлика дали станува збор за некој личен или...

EXIT ја претставува убавината на Црна Гора преку Sea Dance стикери на „Вибер“, за повеќе од милијарда...

Како најава за овогодишното моќно издание на „СИ ДЕНС“ (Sea Dance) фестивалот во Црна Гора, тимот на „Егзит“ го претстави посебниот „Си Денс“ пакет...

„Медена земја“ ќе биде македонскиот кандидат за „Оскар“

Македонскиот документарец „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е избран да ја претставува државата во трката за „Оскар“. Комисијата за избор...

Golden Drum фестивалот годинава под слоганот „Креативност за промени“

Меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum, оваа година, по 26-ти пат, ќе се одржи во Порторож, Словенија, од 17 до 18 октомври 2019 година....

НАЈПОПУЛАРНИ