29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Дневни Архиви: септември 11, 2019

Виена за шест месеци заработила половина милијарда евра само од ноќевање на туристите

Во првата половина од годинава нето-прометот од ноќевања во сместувачките капацитетит на австрискиот главен град изнесува 455 милиони евра. Тоа е за 20,9% повеќе...

Комарците дневно убиваат повеќе луѓе отколку ајкулите за еден век

Болестите кои ги пренесуваат комарците како што се маларијата, треската и зика вирусот ги прават најсмртоносните живи суштества на планетата Земја, одговорни за милиони...

ВИДЕО: Како ќе изгледа најголемата „Старбакс“ кафетерија во светот?

Најпознатиот синџир кафетерии „Старбакс“ ќе го отвори својот најголем објект досега на површина од 43.000 квадратни метри, кој ќе биде лоциран во Чикаго. Компанијата соопшти...

KitKat ја заменува пластичната амбалажа со хартиена од која може да се прават оригами

Компании од различни индустрии ветуваат дека своите производи и амбалажите ќе ги направат поодржливи. Една таква компанија е Nestle, која во јануари годинава објави дека...

Претставена новата генерација iPhone со најбрз процесор и професионални камери

Тим Кук, извршниот директор на Apple, вчера ги претстави најновите уреди на кои работеле изминатите неколку месеци. Дека не треба да очекуваме револуционерни производи...

Кинезите и понатаму се водечка туристичка нација

Бројот на меѓународни туристички посети се зголемил за 4% или за околу 30 милиони во однос на истиот период минатата година, а Европа е...

Доделени 6 милиони денари за иновации на најдобрите основци и средношколци

Во владата на Република Северна Македонија денеска се одржа настан по повод потпишување на договорите за 34 проекти на основни и средни училишта, кои...

South Central Ventures инвестираше во Македонска НЕТи, компанија за развој на софтвер за Интернет...

НЕТи ќе ја искористи инвестицијата за развој на бизнисот во регионот и проширување на тимот. Ова е прва компанија која е ориентирана кон интернет и...

Глобални HR експерти од Facebook и Gazprom доаѓаат на Global HR Trends Summit Skopje 2

На 19 септември 2019 година во Рагуза360 во Скопје по втор пат ќе се одржи водечкиот светски настан од областа на ЧОВЕЧКИТЕ РЕСУРСИ - Global HR...

Повеќе пари за субвенционирање на сончеви колектори, ПВЦ прозори и печки на пелети

Владата на вчерашната седница ги донесе измените на Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за...

НАЈПОПУЛАРНИ