1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 15, 2019

Единаесет градови кои тонат и може да исчезнат до 2100 година

Глобалните температури и нивоата на морињата и океаните се покачуваат, па градовите кои се наоѓаат во крајбрежјата веќе се соочуваат со страшни поплави и...

Научници создадоа паметни пижами кои го мерат срцевиот ритам и го следат дишењето додека...

Наскоро луѓето за спиење ќе носат електронски активни пижами. Тоа е визијата на истражувачи од Универзитетот Масачусетс, кои развија пижами што содржат преносни уреди...

Oбразование на 21 век кое ветува иднина, конечно и во Македонија

Модерното и напредно образование, кое ги следи потребите на децата и нивниот развој е круцијално важен сегмент за развојот на децата и за нивните...

По израелски терк, Young Engineers во Македонија едуцира иновативни и креативни деца со вештини...

e² Young Engineers Skopje Macedonia е лиценца на светскиот бренд Young Engineers кој потекнува од Израел, наменет за интердисциплинарно изучување на наука, технологија, инженерство...

Јужна Кореја постави контејнери кои ве казнуваат ако фрлате храна

Во Јужна Кореја се поставија контејнери кои ќе ви наплатат ако фрлате храна во нив. Оваа шема во Сеул се покажа успешна во менувањето...

НАЈПОПУЛАРНИ