7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 3, 2019

Бивши вработени во Teslа откриваат како е да се работи за ексцентричниот Илон Маск

Директорот на Teslа, Илон Маск, е уникатна личност. Годинава тој беше прогласен за наинспиративен лидер во технолошката индустрија и испадна од листата со 100...

Месечината се повеќе се оддалечува од нас и тоа ќе влијае на животот на...

Пред околу 4,5 милијарди години голем вселенски објект или можеби неколку помали удриле во Земјата, а парчињата кои во тој момент се одвоиле од...

ВИДЕО: Слушнете ги првите звуци од Марс

InSight возилото на НАСА ги носи првите звуци од Марс. Американската вселенска агенција ги објави снимките  на сеизмометарот SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure),...

Вештачка интелигенција ќе им помага на кошаркарските тренери да ги планираат натпреварите

Посебниот софтвер за следење на движењата на играчите и нивните акции, анализата на се што се случува на теренот, како и деталното следење на...

Паметен семафор во Виена препознава дали пешакот сака да премине улица или не

Во Виена, по двегодишно тестирање во функција е пуштен првиот паметен семафор. Семафорот се наоѓа пред едно основно училиште, а автоматски се префрла на...

Македонија домаќин на првата „Балканска винска мрежа“ и на првиот „Светски ден на вранецот“

Утре во Скопје ќе се формира првата „Балканска винска мрежа“, настан на кој кој ќе присуствуваат повеќе здруженија на вински производители, сомелиери и организатори...

Јужнa Кореја воведува дигитална возачка дозвола

Се ближи денот кога повеќе со нас нема да мора да носиме паричник со документи, картички и сл. затоа што се што ќе ни...

Руска компанија произведува хуманоидни роботи кои изгледаат исто како сопствениците

Руската компанија Promobot почна да произведува хуманоидни роботи кои може да изгледаат исто како нивните сопственици. Promobot своите роботи ги нарече Android Robo-C и тврди...

Dark Mode пристигнува и на Instagram

Instagram е последната во низата апликации кои активираа Dark Mode опции. Доколку користите бета верзија на апликацијата Instagrаm, на својот уред имате Android 10...

Санта мраз тешка 315 милијарди тони се одвои од Антарктикот

Санта мраз тешка 315 милијарди тони се  одвои вчера од ледената плоча Амери на Антарктикот. Според написите, се чини дека одвојувањето сепак нема врска...

НАЈПОПУЛАРНИ