16.8 C
Skopje
понеделник, јули 26, 2021

ИКЕА ќе прави производи од рециклирана слама за да се бори...

Со цел да се бори против загадувањето во Индија, најпознатиот шведски малопродажен синџир ИКЕА ќе прави производи од рециклирани отпадни материјали. Секоја зима многу...

Капачето за шише CrazyCap ги чисти шишињата за вода со помош...

Знаете ли што се случува со шишињата за вода кои ќе ги оставите неизмиени и повторно ќе ги наполните со вода? Тие стануваат совршен...

Почна масовниот проект за чистење на океаните – за 5 години...

Почна проектот за чистење на океаните под надзор на непрофитната организација Ocean Cleanup.ЦЕлта на амбициозниот проект е во претстојните пет години да исчисти половина...

Температури над 30 степени, пожари и разорни поплави во Сибир

Регионот кој се простира со милиони квадратни километри источно од Урал до Тихиот Океан годинава е посебно погоден од екстремни временски услови,...

Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени

Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени така што ќе ги заменат моторите со внатрешно согорување на автомобилите со батерии и ќе...

Цемент направен со екстракти од моркови е поцврста и поеколошка варијанта...

Кој не сака крцкави и вкусни моркови, но дали таа цврстина на морковите може да помогне да се направи поцврст цемент и да се...

Во Данска може бесплатно да возите кајак под услов да собирате...

Во Данска можете бесплатно да кајакарите доколку во текот на возењето го собирате отпадот од водата. Волонтерите добиваат кајак, елек за спасување...

Ова е првото целосно разградливо шише за вода за еднократна употреба

Кога сакаме да го намалиме загадувањето кое ние го оставаме во околината најдобро е да почнеме од пластичните шишиња за вода. Една нова компанија...

Париз целоснo ќе се преобрази пред стартот на Летните олимписки игри...

Во блиска иднина обележјата на француската престолнина како Ајфеловата кула и кулата Монпарнас ќе доживеат сериозна преобразба, а крововите на париските згради...

ВИДЕО: Еве што ни порача 16-годишната шведска активистка Грета Тунберг од...

Шеснаесетгодишната шведска активистка за климатските промени, Грета Тунберг, присуствува на самитот на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос. Таа оттаму...

НАЈПОПУЛАРНИ