Apple ќе претстави софтвер дизајниран да ја намали употребата на паметни...

0
Конференцијата Worldwide Developers Conference на Apple, која ќе почне за неколку дена во Сан Хозе, Калифорнија и ќе трае до 8 јуни, ќе донесе повеќе новини,...

Apple и понатаму ја држи позицијата највредна компанија во светот

0
Во текот на изминатата година технолошкиот сектор на глобално ниво забележа импресивни резултати. Токму затоа не е изненадување тоа што на првите 10 места...

ВИДЕО: Samsung во официјално видео го покажа смартфонот со екран кој...

0
Неминовно е дека мобилните телефони од иднината ќе го заменат сегашниот екран со екран кој се свиткува. Првите обиди за такви телефони веќе имавме...

„Волстрит журнал”: Државни инвестициски фондови бараат смена на Цукерберг

0
Неколку државни инвестициски фондови во САД го поддржаа предлогот за отпуштање на Марк Цукерберг од функцијата претседател на советот на директори на социјалната мрежа...

Дури 42% од термоцентралите на јаглен, во моментот се непрофитабилни

0
Две петини од светките термоцентрали на јаглен веќе се во загуба поради високите трошоци за гориво, открива истражувањето на влијателниот труст на мозоци Carbon...

Саудискиот фонд наместо Teslа ја презема Lucid Motors

0
Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија би требало да инвестира милијарда долари во компанијата за производство на електрични автомобили Lucid Motors, пренесува Ројтерс Новиот инвестициски потфат...

Rollova е нова генерација метро за мерење – мери без лента

0
Еве една иновација и кај метрото за мерење. Rollova е дигитално метро кај кое нема никаква лента, не мора да одите од крај на...

Српски научник пронајде лек за рак

0
Српскиот научник Владимир Цмилјановиќ и неговата сестра Наташа пронајдоа лек за рак, пренесуваат деновиве спрските медиуми. Србија ќе биде земјата која заедно со Швајцарија прва...

Кинези со вештачка интелигенција ќе ги оценувaат тестовите на децата на...

0
Додека денес учениците и студентите чекаат со денови професорите да ги оценат тестовите и испитите, во иднина резултатите ќе се знаат веднаш, а оценките...

Основачите на CodeWell ја примија наградата за Претприемачи на годината во...

0
Минатата вечер се одржа гала церемонијата во Варшава организирана од страна на Европските Бизнис Награди по повод доделување на наградите за најдобри компании и претприемачи во...