14 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови вакцини

Таг: вакцини

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на Johnson & Johnson

ЕУ може да смета на уште 400 милиони вакцини против корона вирусот. Европската агенција за лекови ја одобри и вакцината на компанијата...

СЗО: Нереално е да очекуваме пандемијата да заврши до крајот на...

Светската здравствена организација вчера оцени дека e нереално да се мисли дека човештвото ќе се ослободи од пандемијата на КОВИД-19 до крајот...

Со сегашното темпо на вакцинација, за имунитет на глобално ниво ќе...

Земјите што први започнаа со процесот на вакцинација можат да достигнат колективен имунитет за два до пет месеци од сега со тоа...

Досега во земјава се вакцинирани над 1.000 здравствени работници

Досега 1.040 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19. Кај само мал број од нив се забележани реакции после вакцинацијата од типот...

Србија лидер во Европа по бројот на вакцинирани со по две...

Во Србија против коронавирус досега се вакцинирани 1.230.836 лица, а 428.202 лица примиле по две дози од вакцината, според податоците на српската...

Израел е првата земја во светот која воведе КОВИД беџови

Светскиот првак во вакцинација, Израел, стартува проект за воведување на КОВИД беџови кои со својата боја ќе означуваат дали некој е вакциниран...

Почна вакцинацијата во земјата, први ќе се вакцинираат здравствените работници

Денес во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почна вакцинацијата на здравствените работници кои работат во ковид центрите...

Европа до крајот на летото ќе ги вакцинира сите кои сакаат

Европскиот комесар за внатрешен пазар, Тиери Бретон, изјави дека нема потреба за нови вакцини и дека Европа планира да ги вакцинира сите...

Вакцинацијата против КОВИД-19 ќе почне во среда, а први ќе се...

Министерството за здравство информираше дека во среда во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ќе почне вакцинацијата ...

„Vakcinacija.mk“ достапна и на албански јазик, 46.023 лица ја пополниле апликацијата

Министерството за здравство информира дека веб-страницата „vakcinacija.mk“ на која граѓаните може да искажат заинтересираност за вакцинација против Ковид-19 е достапна и на...

НАЈПОПУЛАРНИ