Почетна Тагови воздух

Таг: воздух

Германски научници направија батерија која е поевтина, помоќна и постабилна од...

0
Лесни, компактни, направени од повеќе одржливи и помалку запалливи материјали, батериите цинк-воздух се сериозен кандидат за чекор напред во еволуцијата на технологијата за батерии....

Хрват продава воздух од островот Лошињ во лименка

0
Во денешно време се повеќе земји имаат проблем со загаден воздух, а дишењето дополнително го отежнуваат заштитните маски кои сега мора постојано да ги...

Nosy е минималистички уред за дишење кој не се носи на...

0
Nosy е минималистички уред за дишење кој е еден вид прочистувач на воздух. Станува збор за уред кој воошто нема да ви попречува...

Научници создадоа струја од воздух

0
Научници направија уред кој создава електрична енергија од воздухот. Уредот се вика Air-gen, а со помош на бактериите во воздухот може да направи доволно...

Финските научници произведоа храна од воздух

0
Протеинот што се произведува од „воздух“, за десет години по цена ќе се натпреварува со сојата, велат финските научници. Се произведува од бактерии од...

Американската компанија Air Protein ќе произведува месо од воздух

0
Создавањето месо од воздух звучи како магичен трик, но една американска компанија тврди дека ќе произведува месо со помош на протеини кои ќе ги...

Д-р Јонас Коивисто: Прв чекор кон подобар квалитет на воздухот е...

0
Д-р Јонас Коивисто е менаџер и приватен консултант за справување со загадување на воздухот, виш проектен научник во ARCHE Consulting и истражувач на Универзитетот во Хелсинки при...

Во иднина гориво ќе добиваме од воздухот!

0
Фосилните горива уште се најпопуларниот избор на енергија за возилата, авионите, бродовите, но и извор на материјали за повеќе производи кои ги користиме во...

ВИДЕО: Икеа направи завеси кои ќе го прочистуваат воздухот

0
ИКЕА наскоро ќе почне да ги продава своите завеси кои го прочистуваат воздухот благодарение на површината обложена со минeрали кои ги разложуваат најчестите загадувачи....

RepAir маичката го чисти воздухот додека ја носите

0
Италијанската модна компанија Kloters направи маичка со кратки ракави која го чисти воздухот преку специјално дизајниран додаток кој може да ги лови и да...