15.8 C
Skopje
вторник, октомври 4, 2022
Почетна Тагови дрон

Таг: дрон

Американец направи пловечки дрон кој ќе спречи давење на децата

Ли Камбар од Феникс, Аризона, САД, направи дрон чија задача е да спречи потонување на децата. Станува збор за дрон наречен Morningstar SOS, кој...

Градови видени од небото – најдобрите урбани фотографии на годината направени...

Фотографиите направени со дронови се нова уметност која е во подем. Само пред неколку години беше невозможно да се направат вакви фотографии, а сега...

Selfly е летачка дрон-маска за телефон

Selfly е дрон маска за телефон која е дело на компанијата за производство на камери AEE. Selfly, всушност, е дрон кој се вклопува во...

ВИДЕО: Flyability Elios е дрон коj стига до недостапни места

Flyability Elios претставува голема пресвртница во заедницата на дронови и се користи за да допре до тесни и сложени места каде што човек нема пристап....

Овој дрон е помал од телефон

JJRC H49 Ultrathin Foldable Drone е персонален мини-дрон со компактен дизајн и целосни спецификации. Ова е иновативен селфи дрон со камера од  720P која...

Audi и Airbus во Женева го претставија летачкото такси кое е...

Германскиот производител на автомобили Audi и авиокомпанијата Airbus на годинашното Geneva International Motor Show ја претставија својата надградена визија за летачко беспилотно такси кое...

Samsung патентираше дрон кој може да се управува со очи

Samsung патентираше дрон со интегриран екран кој може да ги детектира лицето и очите на луѓето, како и нивната позиција и движењата на рацете,...

Синџирот за брза храна KFC направи кутија за храна која се...

Најпоследниот креативен маркетиншки потег на KFC е кутија за храна, поточно пилешки крилца. Консументите на храната од овој синџир во Индија кои нарачаа Smoky...

Овие дронови садат по 100.000 дрвја дневно

Проста математика - ние сечеме по 15 милијарди дрвја годишно, а садиме само 9 милијарди. Тоа значи дека секоја година губиме по 6 милиајрди...

Боинг произведе дрон што може да носи 228 килограми товар

Боинг деновиве го претстави својот нов прототип дрон кој може да носи товар и до 228 килограми. Станува збор за е-ВТОЛ (electric vertical-takeoff-and-landing) и Це-А-Ве...

НАЈПОПУЛАРНИ