Почетна Тагови дрон

Таг: дрон

Претставен најголемиот дрон во светот

0
SpaceX направи вистинска револуција во приватизацијата на летовите во вселената, но сега се појави стартап чија идеја е да го направи следниот исчекор во...

За прв пат после 33 години дрон влезе во петтиот реактор...

0
Дронот наречен Elios за прв пат после 33 години влeзе во петтиот реактор на нуклеарната електрана Чернобил. Дронот Elios 2 припаѓа на компанијата Flyability,...

Најголемиот дрон во светот носи 5G од стратосферата

0
Британската компанија Cambridge Consultants и Stratospheric Platforms Limited (SPL) ги објавија плановите за изградба на најголемиот дрон во светот, кој ќе лета на висина...

Amazon направи мал дрон за користење во домашни услови

0
Amazon направи дрон со толку мали димензии и камера што може да се користи дома, првенствено како алармен систем кој се активира во случај...

Хрватската пошта доби нови поштари – дронови

0
Дроновите веќе докажаа дека се корисни во кризни ситуации и на тешко достапни предели, како при достава на лекови или противотрови, а некои индустрии...

Uber го претстави својот нов дрон за достава на храна

0
Uber се подготвува да ја тестира својата нова услуга за достава на храна со дронови, која ќе биде дел од сервисот Uber Eats во...

ВИДЕО: Американската морнарица го тестира најмоќниот дрон досега

0
Компанијата за производство на беспилотни летала MartinUAV го испорача својот радикален дрон на американската морнарица, која веќе почна да го тестира V-Bat на Атлантскиот...

Дрон успешно достави бубрег за трансплантација

0
Многу компании веќе тестираат достава на производи со помош на дронови, а Google, односно нивната компанија Wing неодамна дури доби дозвола за тестирање на...

IBM патентираше паметен дрон за достава на кафе кој ќе препознава...

0
Вашиот иден бариста може да биде дрон за достава на кафе. IBM поднесе патент за беспилотно летало кое е способно да доставува кафе до вработени...

Сопствениците на дронови во Македонија ќе мора да ги осигуруваат своите...

0
Ова е предвидено со измените на Законот за задолжително осигурување во сообраќајот, што ги изготвува Министерството за финансии за да се заштитат граѓаните доколку со...