19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023
Почетна Тагови дрон

Таг: дрон

Студенти и професор од ФЕИТ развиваат дрон за 3Д мапирање кој...

Vision Dynamix е спин оф компанија на Факултетот за електротехника и информациски технологии од Скопје, а истата е плод на идеја разработена како дел...

Alibaba започна да користи дронови за достава

Кинескиот магнат за е-трговија најави минатата недела дека тестирале дронови за достава на пакети преку вода за првпат. Три дрона кои носеле вкупно шест кутии...

LG го направи првиот телефон-дрон во светот

Живееме во време кога технологијата се побрзо се развива, па токму затоа не е за изненадување ни иновацијата со која LG доаѓа на пазарот....

Amazon патентираше дрон кој ќе ги полни електричните автомобили во движење

Полека доаѓа денот кога ќе можете да повикате дрон кој ќе ви ја наполни батеријата на електричниот автомобил. Ова е идејата зад новиот патент на...

Полицајците во Дубаи ќе добијат летачки моторцикли

Полицијата во Dубаи објави дека нивните службеници ќе користат нов вид превоз - нешто помеѓу дрон и моторцикл. Моторциклите се развиени во соработка со...

НАЈПОПУЛАРНИ