Почетна Тагови ИТ

Таг: ИТ

Бившиот шеф на Google основа технолошки универзитет каде што ќе обучува...

0
Поранешниот шеф на Google, Ерик Шмит ги здружи силите со поранешниот заменик државен секретар Роберт Ворк. Тие заедно ќе основаат технолошки универзитет кој би...

Бесплатни обуки за најплатените IT професии на денешницата

0
Во тек е пријавувањето за бесплатни IT обуки кое трае до 20 декември 2019. Обуките се наменети за сите невработени лица на возраст до 34 години кои сакаат...

Порака од МАСИТ конференција: Податоците како предуслов за меѓународна конкурентност

0
Вчера се одржа 16тата конференција на Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ со темата - DATA AS AN ASSET. Поттикнати од аспирациите...

Во Хрватска се отвора фабрика за производство на 3Д печатачи

0
Поставувањето на соларни панели на покривот на Развојниот центар и технолошки парк Крижевци, како први соларни електрани во Хрватска чија изградба во кампања за...

Да ја искористиме технологијата за добро!

0
Живееме во свет на „паметни нешта“ на мобилни телефони, таблети, смарт ТВ, и апарати за домаќинство, со функционалности какви што досега не сме можеле...

МАСИТ стартува проект за преквалификација во ИТ кадри

0
Во март 2019 година, МАСИТ со поддршка на УСАИД/РЕГ проектот ќе започне проект за преквалификација на кадри со кој ќе бидат опфатени вработени и невработени...

Taskforce, македонска компанија која од Битола и Скопје ја олеснува работата на...

0
Основана во 2016 година, македонско-американската компанијата Taskforce фунцкионирала со само еден вработен во првите неколку месеци од постоењето, а денес има околу 180 вработени, најголем дел во...

Пет најспектакуларни роботи измислени во 2018 година

0
Изминатата година беше прилично плодна кога станува збор за технологијата, но во текот на 2018 година беа претставени и некои сериозно морничави роботи кои...

Римац на светскиот конгрес WeAreDevelopers рамо до рамо со Стив Вознијак

0
Мате Римац е лидер на компанијата за која изминатиот период пишувавме многу и нема кој не слушнал за неговиот автомобил-ѕвер C_Two со астрономска цена...

IT заедницата WeTalkIT утре ќе одржи настан со Душан Гајиќ од...

0
Македонската IT заедница WeTalkIT ќе го одржи својот нов настан наменет за IT професионалци кој ќе биде на тема Introduction to Scala. На настанот говорник...