24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020
Почетна Тагови мраз

Таг: мраз

Поради топењето на мразот на Гренланд нивото на морињата може да...

Топењето на ледената покривка на Гренланд од 1992 година досега го покачи нивото на морињата за околу 11 мм, објавија научниците. Отприлика...

Поради климатските промени, Сибир се претвора во џиновско мочуриште

Сибир се претвора во џиновско мочуриште како последица на климатските промени. Земјиштето кои со милениуми било замрзнато сега се растопува и формира...

Воздушни фотографии откриваат колку мраз се стопил на Мон Блан за...

Воздушни фотографии откриваат колку мраз се стопил на Мон Блан, највисокиот врз на Аплите, во период од 100 години. Фотографија направена во...

Земјата има трет пол и тој се топи со алармантно темпо

Земјата има и трет пол и тој се топи навистина брзо. Глечерите на Хималаите содржат повеќе мраз и снег отколку кој било друг регион...

Во јули се стопиле 197 милијарди тони мраз од Гренланд

Минатиот месец се случи второто најголемо топење на ледената покривка на Земјата во историјата. Во текот на јули се истопиле 197 милијарди тони од...

На ледената покривка на Гренланд и се заканува катастрофа

На мразот, ледената покривка која го покрива Гренланд и се заканува катастрофа од несогледливи размери. Ова лето поради повисоките температури мразот се топи двапати...

Страшно видео од реката која се создала од стопените глечери на...

Постојано слушаме и читаме дека се топеле глечерите поради климатските прoмени и дека ситуацијата станува многу посериозна. Но, не можеме да сфатиме колку навистина...

Нов климатски аларм – се топат француските Алпи и формираат езера

Сликата од поларната мечка која плови на санта мраз е најпознатиот постер за климатската криза, но топењето на француските Алпи можеби е последното големо...

За 20 години отсега во Северниот Леден Океан нема да има...

Новообјавена студија покажа дека Северниот Леден Океан во наредните 20 години ќе доживее да нема воопшто мраз во текот на летото. Топењето на мразот...

И на Марс има зимска идила!

Северниот пол на Земјата е познат по снежните пејзажи, но според најновите податоци, тоа не е единствената планета со снежен призор оваа зима. Имено,...

НАЈПОПУЛАРНИ