19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023
Почетна Тагови овошје

Таг: овошје

Германски супермаркети тестираат амбалажа која се јаде за да се намали...

Германските синџири супермаркети Edeka и REWE ја предводат борбата против пластичната амбалажа и тестираат нов начин на пакување на овошјето и зеленчукот....

Овошјето од иднината ќе биде 3Д печатено и преполно со витамини...

Како што драстично се намалува популацијата на пчели на Земјата, се зголемува ризикот дека во иднина ќе се намали родот кај растенијата...

Во Србија отворена првата банка за семиња и гени

Во селото Паштриќ во Србија беше отворена првата банка аза семиња и гени „Zrno“, која има за цел актив но одгледување на старите сорти...

Еве како најлесно се бере овошје

Земјоделството е доста тешка и макотрпна работа. Одгледувањето од семка или мало гранка до вистинско дрво кое дава плодови или нива преполна со род...

ВИДЕО: Парижани садат градини по улиците на Париз

Во Париз жителите на оваа најпозната светска метропола почнаа да садат вистински градини по улиците. Секој жител може да аплицира за да добие дозвола...

H&M направи линија облека направена од овошје и алги

Многумина се сеќаваат на фустанот на Лејди Гага од месо, па кога некој ќе ви каже дека можете да купите облека направена од овошје...

Ова се продуктите кои содржат најмногу пестициди!

Според податоците на непрофитната американска организација Environmental Working Group (EWG), и покрај миењето на 65% од овошјето и зеленчукот остануваат штетни хемикалии кои предизвикуваат...

Автоматска градина за одгледување овошје и зеленчук во вашата кујна

Оваа високотехнолошка градина за затворени простори ќе може да одгледува овошје и зеленчук целосно автоматски. Дизајнерот Пјер Нибарт од Квебек, Канада, направи нов проект...

Поддршка за земјоделците кои подигнале нови овошни и лозови насади

Сите земјоделци кои од први јануари до 30 септември годинава ги зголемиле стадата, формирале ново стадо, подигнале нов овошен или лозов насад или засадиле...

Кинези ќе градат индустриски парк за овошје и зеленчук во Србија

Кина и Србија се во преговори за изградба на индустриски парк за овошје и зеленчук кој, на иницијатива на кинеската влада, ќе се гради...

НАЈПОПУЛАРНИ