Почетна Тагови одржливост

Таг: одржливост

Одржлив пловечки континент го чисти океанот и го подготвува отпадот за...

0
https://www.youtube.com/watch?v=tZmHGxLATiQ Концепт дизајн на пловечки континент кој го чисти океанот од отпадот и го подготвува за рециклирање освои надграда за дизајн. Импресивниот концепт дизајн наречен...

Што прават овие шест метрополи за да ја зголемат безбедноста во...

0
Пандемијата на корона вирусот го поремети фунцкионирањето на целиот свет. Додека некои се трудат да најдат лек и вакцина против корона вирусот, други наоѓаат...

Apple го претстави десетгодишниот план – до 2030 година сакаат да...

0
Apple најави дека до 2030 година ќе стане карбонски неутрална компанија, односно дека нивното влијание врз околината ќе биде занемарливо. Нивниот план го појасни...

Хрватска компанија го направи првиот еколошки паметен туш во светот

0
Хрватската компанија Infinity luxury први во светот направија надворешен преносен туш од камен, керамика, во обратна форма од буквата L, кој има сопствено напојување...

Климатските промени и акцијата која треба да ја преземе бизнис секторот

0
Автор - Џефри Салиба, менаџер на енергетски кластер на Бизнис биро на Малта, директор на SDI Advisory Компаниите може да бидат одлични сојузници...

Фински хотел на гостите им наплаќа според количината јаглерод диоксид која...

0
Фински хотел ја менува туристичката индустрија така што докажува дека одржливоста навистина се исплатува. Кога гостите ќе трошат помалку енергија, ќе посетуваат локални еколошки...

Во Берлин можете да изнајмите еден квадратен метар земја за да...

0
Во Берлин можете да изнајмите еден квадратен метар земја за да посадите бавча. Миленијалците во Германија се вљубеници во урбаното градинарство и сакаат на...

ФИТР: Институциите да функционираат како ентитет

0
Фонд за иновации и технолошки развој, во соработка со Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, денеска ги презентираше препораките од студиите на...

H&M направи линија облека направена од овошје и алги

0
Многумина се сеќаваат на фустанот на Лејди Гага од месо, па кога некој ќе ви каже дека можете да купите облека направена од овошје...

ВИДЕО: Еве зошто Франција е земја со најодржлива политика за храна...

0
Еве зошто Франција е најдобрата земја во светот за намалување на отпадот од храна. Супермаркетите мора да го донираат вишокот храна на добротворни организации...