Почетна Тагови оперативен систем

Таг: оперативен систем

Следната година „Huawei“ ќе го лансира својот оперативен систем за смартфони

0
„Huawei Technologies“ ќе го лансира својот мобилен оперативен систем „Harmony“ во паметните телефони веќе следната година, изјави шефот за деловната активност на компанијата со...

Facebook развива сопствен оперативен систем

0
Битката за оперативните системи на мобилните уреди одамна е завршена и тука е јасно кои се победници - Google со Android и Apple со...

Hongmeng, оперативниот систем на Huawei, сепак ,не може да го замени...

0
По неколку ужасни месеци компанијата Huawei призна дека нејзиниот оперативен систем Hongmeng, сепак, не може да биде замена за Android на Google. Од Huawei на...

Huawei лиценцираше сопствен оперативен систем

0
Откако пред неколку години почнаа несогласувањата меѓу САД и Кина, особено последните неколку месеци и недели, кога американскиот претседател Доналд Трамп воведе забрани за...

Кинеската војска повеќе нема да користи Windows – почнуваат со развој...

0
Кинеската војска која на своитње компјутери моментално користи американски софтвер се одлучи на радикални промени поради страв од шпионирање. Затоа тие се откажуваат од...

Android добива повеќе од 150 нови емотикони

0
Новата бета верзија на оперативниот систем на Google за паметни телефони Android, носи и група на нови и освежени емотикони. Меѓу другото, изданието Developer Preview...

Huawei прави сопствен оперативен систем за паметни телефони

0
На пазарот за мобилни оперативни системи со години владее тотална доминација на Android и iOS и сите обиди на конкурентите, вклучувајќи ги и гигантите...