Почетна Тагови технологија

Таг: технологија

САД објави листа со технологии кои се критични за националната безбедност

0
Советот за национална безбедност на Белата куќа објави листа со технологии кои се сметаат за критични за националната безбедност на САД. Оваа информација ја...

Професор Марков: InnoTech Club ги мотивира младите да се вклучат во...

0
Д-р Зоран Марков е професор по механика на флуиди и хидроенергетика на Машинскиот факултет при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Тој има меѓународно истражувачко...

Веле Самак: Силата на „Микросам“ е во инженерите кои постојано учат...

0
„Микросам“ е македонска компанија со долга традиција. Произведува машини со висока технологија за авионската и вселенската индустрија, а главен фокус на иновациите на прилепскиот гигант се композитните...

CES 2020: Samsung открива нова категорија на иновативни aпарати за домаќинство

0
Модуларните апарати за домаќинство со нова технологија, осмислен дизајн и поврзаност се прилагодуваат за да одговараат на потребите на било кој модерен дом Со...

Училиштa во Велика Британија ги укинуваат аналогните часовници затоа што миленијалците...

0
Живееме во време на најдобра технологија каде што најголем дел од работите ги работиме или ги читаме на екран. Станува минато работењето без компјутер,...

ФОТОГАЛЕРИЈА од лансирањето на InnoTech Club

0
Поддржана од Владата на САД, преку Alumni Innovation Engagement, основната мисија на InnoTech Club е презентирање пред младите на важноста на науката, технологијата и...

Утре официјално лансирање на InnoTech Club

0
Oфицијалното лансирање на InnoTech Club ќе се одржи на 13. декември, петок,  во Јавна Соба во Скопје, со почеток во 12 часот. InnoTech Club e платформа чија основна мисија...

Јерун Клостерман, Оракл: ќе расте побарувачката на работни места поврзани со...

0
Интервју со Јерун Клостерман, менаџер за стратегија на производи на Оракл Дигитал, ЕМЕА. Тој е одговорен за селекција и развој на продажбата, продажната сила...

Израелскиот амбасадор Дан Оријан е најголем промотор на соработката меѓу Израел...

0
Едно студено јануарско попладне на телефон ми се јави амбасадорот на Израел. Најпрвин мислев дека е шега кога ме покани да учествувам на најголемата конференција за...

Како најдобро да се поттикне развојот на финтек иновации?

0
 Kој е најсоодветниот начин регулаторите на финансискиот сектор да го поддржат развојот на иновативен финтек екосистем? На оваа тема се дискутираше на работилницата којашто...