0.2 C
Skopje
понеделник, декември 16, 2019
Почетна Тагови Финска

Таг: Финска

Финска формираше влада предводенa од најмладата премиерка во светот

Финската коалициска влада ќе биде составена од пет партии сите предводени од жени по прв пат откако министерката за транспорт беше избрана...

Фински хотел на гостите им наплаќа според количината јаглерод диоксид која...

Фински хотел ја менува туристичката индустрија така што докажува дека одржливоста навистина се исплатува. Кога гостите ќе трошат помалку енергија, ќе посетуваат...

Најсреќната земја во светот е пред демографски колапс

Финските статистики откриваат лоша популациска прогноза - „Бројот на жители ќе почне да паѓа во 2031 година“ гласи насловот на напис во финскиот весник...

Финска почна да произведува облека направена од обновливо дрво

Студенти на Универзитетот Алто во Финска покажаа дека рециклираното дрво може да биде извор на текстилни влакна. Студентите направија фустан од дрво од бреза...

Финска е најсреќната земја во светот

Финска е најсреќната земја во светот, а тоа е така поради уникатниот начин на живот на Финците. Финците велат дека хармонијата со природата и...

Зошто образовниот систем на Финска е еден од најдобрите во светот?

Децата можат да посетуваат предучилишни програми кои се субвенционирани од владата, каде што учат преку игра. На крајот на средното образование учениците треба да...

ВИДЕО: Финска им дава бесплатни домови на бездомниците

Финска сака да стави крај на проблемот со бездомниците така што на луѓето ќе почне да им дава домови. Многу земји ги тераат бездомниците...

Во Норвешка заврши изградбата на највисоката дрвена зграда во светот

Минатиот месец зградата Mjösa Tower стана највисоката дрвена зграда во светот со 18 ката и висина од 85,4 метри. Веднаш по неа е дрвената...

„Изнајмете Финец“ летово и научете како да бидете среќни!

Во текот на три дена летово локални домаќини во Финска на луѓето ќе им покажат зошто оваа земја е најсреќна во светот. Во текот...

Финска ќе забрани употреба на јаглен од 2029 година

Финска го помести крајниот рок за исфрлање од употреба на јагленот за една година и си зададе нова цел - 1 мај 2029 година....

НАЈПОПУЛАРНИ