10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови Шведска

Таг: Шведска

Шведска го изгуби највисокиот врв поради глобалното затоплување

Кебнекаисе, највисокиот врв во Шведска, стана жртва на глобалното затоплување. Научниците известија дека глечерот на планинскиот врв се намалува поради се повисоките температури на...

Шведска е една од најдобрите земји во светот да се биде...

Шведска е една од најдобрите земји во светот да се биде родител. Родителите во оваа скандинавска земја можат да земат породилно отсуство до 480...

Во Шведска ќе се гради најголемата европска фабрика за батерии

Европската инвестициска банка (ЕИБ) на шведската иновативна компанија Northvolt и  одобри заем од 250 милиони евра за проектот за изградба на најголемата европска фабрика...

Автономен електричен камион сам доставува роба по Шведска

Потсетува на кацигата на воин од „Војна на ѕвездите“, но всушност е автономен камион на компанијата Einride и  логистичкиот клиент DB Schenker, кој во...

Шведска со закон им дозволи на жителите да прават се што...

Законот во Шведска ви дозволува да истражувате се што сакате и каде сакате. Можете да се движите пеш, да возите велосипед, автомобил, да скијате,...

Шведска компанија ја направи првата кредитна картичка во светот која ја...

Оваа пролет шведската компанија за финансиска технологија Doconomy ја лансираше првата банкарска услуга во светот и првата кредитна картичка која менаџира со финансиите и...

Шведска ќе прави 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови

Шведските власти планираат да почнат да прават 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови и да го стимулираат апетитот на најстарата популација со...

Швеѓаните можат да земат шест месеци отсуство од работа за да...

Жителите на Шведска сега можат да земат шест месеци отсуство од работа за да стартуваат сопствен бизнис, а ако не оди се според планот,...

Швеѓани развија иновативна технологија за заштеда на вода

Шведската компанија Orbital Systems AB, која е основана пред шест години, разви иновативна технологија за рециклирање на водата за домашна и хотелска употреба, која...

Ова е ReTuna, првиот трговски центар во светот каде што се...

Реупотребата и рециклирањето не тренд кој се повеќе ги зафаќа земјите во целиот свет. Сега има и трговски центар каде што се продава само...