Почетна Тагови Шведска

Таг: Шведска

Шведска со закон им дозволи на жителите да прават се што...

0
Законот во Шведска ви дозволува да истражувате се што сакате и каде сакате. Можете да се движите пеш, да возите велосипед, автомобил, да скијате,...

Шведска компанија ја направи првата кредитна картичка во светот која ја...

0
Оваа пролет шведската компанија за финансиска технологија Doconomy ја лансираше првата банкарска услуга во светот и првата кредитна картичка која менаџира со финансиите и...

Шведска ќе прави 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови

0
Шведските власти планираат да почнат да прават 3Д печатена храна за луѓето во старечките домови и да го стимулираат апетитот на најстарата популација со...

Швеѓаните можат да земат шест месеци отсуство од работа за да...

0
Жителите на Шведска сега можат да земат шест месеци отсуство од работа за да стартуваат сопствен бизнис, а ако не оди се според планот,...

Швеѓани развија иновативна технологија за заштеда на вода

0
Шведската компанија Orbital Systems AB, која е основана пред шест години, разви иновативна технологија за рециклирање на водата за домашна и хотелска употреба, која...

Ова е ReTuna, првиот трговски центар во светот каде што се...

0
Реупотребата и рециклирањето не тренд кој се повеќе ги зафаќа земјите во целиот свет. Сега има и трговски центар каде што се продава само...

Генијална кампања на McDonald’s во Шведска со која ја подига свеста...

0
Дислексијата е едно од најчестите пореметувања во учењето во светот и влијае на речиси 20% од светската популација. Но, оние кои не се соочуваат...

Шведска ќе ги достигне своите цели за користење обновлива енергија 12...

0
Шведска наголемо работи на своите цели за одржливост и ги остварува порано од планираното, но сега Bloomberg известува дека сега земјата ќе направи нешто...

Шведска е земја со најдобра репутација во светот

0
Излезе овогодишниот извештај Country RepTrak, кој ја мери репутацијата на државите во светот според неколку фактори и кој излегува од 2008 година наваму. Според истражувачите од...

Еве како Шведска го претвора ѓубрето во енергија

0
Шведска е толку добра во рециклирањето што веќе неколку години мора да увезува ѓубре од други држави за да ги одржи фабриките за рециклирање...