Почетна Тагови Шведска

Таг: Шведска

Видео: Синџир продавници во Шведска претстави нови кваки кои се отвораат...

0
Во оваа доба на пандемија на корона вирусот сите се плашат да дојдат во контакт и да допрат со раце површини кои ги допираат...

Шведска и понатаму цврсто стои на својот некарантински пристап кон пандемијата...

0
Насмеани мажи и жени по рестораните, пријатели кои се дружат во градските паркови - така изгледа шведскиот пристап кон пандемијата на корона вирусот и...

Највисоката дрвена зграда во Шведска ќе ја намали емисијата на CO2...

0
Скандинавската градежна компанија C.F. Møller Architects го подигна нивото на одржливата архитектура во светот со својата најнова градба - кулата Кајстаден, која е највисоката...

Шведска почнува со тестирање на е-круната, првата дигитална валута на централна...

0
Во текот на следните 12 месеци шведската централна банка Риксбанк ќе ја тестира својата дигитална валута е-круна, а целта на пилот-проектот е да открие...

Шведската активистка за климатските промени Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда...

0
Двајца шведски политичари ја номинираа шведската тинејџерка која на светот му стана позната како активистка за климатските промени, Грета Тунберг, за Нобелова награда за...

Шведска сака да создаде тела за психолошка одбрана и контрола на...

0
Шведска во 1954 година оформи тело за психолошка одбрана на граѓаните од пропагандата во периодот на Студената војна, а тоа со тек на време...

Шведска го изгуби највисокиот врв поради глобалното затоплување

0
Кебнекаисе, највисокиот врв во Шведска, стана жртва на глобалното затоплување. Научниците известија дека глечерот на планинскиот врв се намалува поради се повисоките температури на...

Шведска е една од најдобрите земји во светот да се биде...

0
Шведска е една од најдобрите земји во светот да се биде родител. Родителите во оваа скандинавска земја можат да земат породилно отсуство до 480...

Во Шведска ќе се гради најголемата европска фабрика за батерии

0
Европската инвестициска банка (ЕИБ) на шведската иновативна компанија Northvolt и  одобри заем од 250 милиони евра за проектот за изградба на најголемата европска фабрика...

Автономен електричен камион сам доставува роба по Шведска

0
Потсетува на кацигата на воин од „Војна на ѕвездите“, но всушност е автономен камион на компанијата Einride и  логистичкиот клиент DB Schenker, кој во...