Почетна Тагови Шпанија

Таг: Шпанија

Од јуни уште една европска земја ги отвора границите за сите...

0
Шпанија од 7 јуни ќе дозволи сите вакцинирани луѓе да влезат на нејзина територија, без оглед на земјата на потекло, изјави премиерот Педро Санчез....

Ова е најголемата внатрешна вертикална градина во Европа

0
Ова е најголемата внатрешна вертикална градина во Европа. Живиот ѕид создржи речиси 23.000 растенија, а се наоѓа во стара фабрика за тутун во Сантандер,...

Шпанска студија покажа дека мали се шансите да се развие групен...

0
Шпанска студија покажа дека групниот имунитет, кој многу земји се надеваат дека ќе го достигнат, не е остварлив. Студијата на повеќе од 60.000 луѓе,...

Шпанија инвестира 4 милијарди евра за да го оживее туризмот

0
Шпанската влада претстави план вреден над 4,2 милијарди евра за оживување на туризмот, кој е главниот столб на тамошната економија и беше уништен од...

Шпанија не планира да ги отвори границите до јули

0
Шпанските власти не планираат да ги отворат границите пред јули за најголем дел од патниците од странство со цел да се спречи појавата на...

Шпанија вклучува роботи во борбата со корона вирусот

0
Шпанија во борбата со корона вирусот воведува роботи за да го зголеми обемот на тестирањето и така да ја подобри исклучително лошата ситуација во...

Шпанската влада ќе ги следи луѓето преку мобилните телефони

0
Милиони Шпанци почнувајќи од неделава ќе бидат следени преку нивните мобилни телефони во рамките на контроверзна студија на владата на Шпанија со цел собирање...

15 шпански градови викендов ќе добијат 5G мрежа

0
Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei ќе ја воведе 5G услугата во неколку градови во Шпанија во сабота, па Шпанија ќе биде една од првите европски...

Ова се топ 10 најздрави земји во светот!

0
Почнувајќи од 1871 година САД се најголема економија во светот, економска сила која зазема речиси 1/4 од светската економија благодарение на напредната инфраструктура, технологијата....

Шпанија се обврза до 2050 година целосно да се снабдува со...

0
Шпанската влада започна амбициозен план за промена на електроенергетскиот систем на земјата до 2050 година. Во обид целосно да ја декарбонизира својата економија, Шпанија...