4.1 C
Skopje
вторник, јануари 21, 2020
Почетна Тагови Јапонија

Таг: Јапонија

Јапонците одлучија – спиење на работа задолжително!

Јапонските работодавци одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните одговорности на секој вработен. Тоа не се...

Руските хакери испратија предупредување до Јапонија – да биде спремна за...

Јапонија се подготвува за Летните олимписки игри кои ќе се одржат во Токио. Организацијата на една таква манифестација носи бројни предизвици, а...

Кина, Хонгконг и Јапонија се најголеми извозници на видеоигри во светот

Најголемите извозници на видеоигри во светот убедливо се Кина, Хонгконг и Јапонија. На листата со топ десет најголеми извозници, која ја состави...

Во Starbucks во Јапонија можете да го платите кафето со паметно...

Најпопуларниот американски синџир за кафе во светот, Starbucks, на своите гости им нуди бројни опции за плаќање освен со готовина и кредитна картичка. Така,...

Овој јапонски град воведе блокчеин гласање и соживот со роботи!

Овој јапонски град соработува со научници на создавањето на своите закони буквално за се - од законите за мобилност на роботите до блокчеин гласање....

Јапонија е една од нациите во светот кои стареат најбрзо

Јапонија е една од нациите во светот кои стареат најбрзо. Околу тројца од десет луѓе во Јапонија денес се постари од 65 години. Тоа...

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад. Во градот Камикацу се што може да се рециклира или да се реупотреби не се фрла....

Со јапонскиот гаџет Translaty можете да разговарате на повеќе од 40...

Translaty е генијален гаџет кој го менува начинот на кој луѓето ширум светот комуницираат меѓусебе. Со него можете да разговарате на повеќе од 40...

Јапонците претставија робот-маскота и ги најавија технолошки најнапредните Олимписки игри досега

Олимписките игри се прилика земјата-домаќин да ги покаже сите свои технолошки достигнувања. Но, кога станува збор за Олимписките игри во Јапонија, можете да бидете...

Јапонци направија робот кој ќе го чисти плевелот од оризовите полиња

Во североисточниот дел од Јапонија инженерот Тецума Накамура кој работи за јапонскиот производител на автомобили Nissan направи прототип на робот кој ќе може да...

НАЈПОПУЛАРНИ